Hakkında Bilgi

Nikotin Nedir

Nikotin Nedir
En çok tütün yapraklarından çıkarılan, renksiz, açıkta bırakılınca havadan oksijen alarak esmerleşen, bitki hastalıklarıyla mücâdelede bitkileri saran diş asalakları öldürmek için de kullanılan, çok zehirli bir alkaloittir. Organik kimyâda 3 - (1 metil - 2-pirolidil)- piridin ismiyle bilinen, piridin tipindeki alkoloitlerin en önemli üyesidir.

Nikotin ham nikotin veya nikotin sülfat hâlinde, tütünden buhar destilasyonuyla veya trikloretilen gibi bir çözücü ile ekstrakte edilerek elde edilir. Tütünden elde edilen nikotin, polarize ışığı sağa ve sola çeviren nikotinlerin karışımıdır. Bu rasemik hal tartarik asit içinde kararlı olabilir. Yine sentetik olarak elde edilen ve tabîatta bulunmayan yapı olarak tabiî nikotinden çok az farklı olan alfa nikotin de vardır.

Nikotin tabiî olarak en çok tütün bitkisinde olmakla berâber birçok bitkinin, yapraklarında, köklerinde ve tohumlarında bulunur. Sigara içilirken duyulan lezzet, nikotin oranı ile ilgili olmayıp daha çok tütünün cinsine, isleme tarzına, hattâ tütünü sarmakta kullanılan kâğıdın çeşidine bağlıdır. Nikotin çok zehirli bir maddedir. Eser miktarda alındığı zaman sinir sistemi uyanır, guddelerde ifrazatın ve kan basıncının çoğalmasına sebep olur. Biraz fazla alındığı zaman felç meydana getirir. Deriden emilebilen nikotinin insan için öldürücü dozu 60 miligramdır. Zirâatta böcek öldürücü olarak kullanılır.

Sigaranın getirdikleri:
1- Devamlı olarak iştah keser.
2- İnsani asabi yapar.
3- Görme kabiliyeti gittikçe zayıflar.
4- Uyku tat vermez, dinlendirmez.
5- Cinsel güçsüzlüğe sebep olur.
6- Hazım düzeni bozulur.
7- Hafıza kaybı meydana gelir.
8- Ayak damarlarında zaman içinde tıkanma yapar, kangrene sebep olur.
9- Gastrit yapar.
10- Akciğer kanserinin ana sebeplerindendir.
11- Enfarktüs tehlikesi, yüzde 68'dir.
12- Kronik bronşite yol açar.
13- Cildin erken yaslanmasına yol açar.
14- Damar sertliğinin ana sebeplerindendir.

Nikotin Hakkında, Nikotin ve Sigara, Sigaradaki Nikotin, Nikotin Nedir, Nikotinin Zararları, Nikotinin Vücuda Etkileri, Nikotin nasıl elde edilir,
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim