Hakkında Bilgi

A Vitamininin Yararları

A Vitamini Nedir
A Vitamini doğal olarak iki farklı şekilde meydana gelen yağda eriyen bir maddedir. Biri sadece hayvansal gıda kaynaklarında bulunan hazır besin maddesi olan retinoldür.

Diğeri karoten olarak bilinen pro-vitamin şeklindedir, o da ihtiyaç halinde sadece retinole dönüşür. Bu hem hayvansal hem de bitkisel gıda kaynaklarında bulunmaktadır.

A Vitaminin Faydaları Nedir?
Bu vitamin göz sağlığını muhafaza etmek için temel bir besleyicidir. Gece körlüğüne karşı etkilidir ve birçok göz bozukluklarının tedavisine yardımcı olması A vitamini faydaları arasındadır.

Vücudunuz bu mikro besleyiciye cilt, saç, dişler ve kemiklerin oluşum ve muhafazası için de ihtiyaç duyar.

A vitaminin yararları arasında enfeksiyonlara karşı koruyucu etkisinin bulunmasından dolayı aynı zamanda “enfeksiyona karşı vitamin” olarak da bilinir. Zira vücudun doğal savunma sistemini akyuvarları (T-hücreleri) ve antikor üretimini artırarak güçlendirir.

A Vitamini İçeren Besinler
A vitamini içeren hayvansal besinler : Balık yağı, yumurta,süt, karaciğer, tereyağı, peynir A vitamini bulunan hayvansal kaynaklardır.

A vitamini içeren bitkisel besinler : Havuç, ıspanak, lahana, biber, brokoli, koyu yeşil sebzeler A vitamini içeren yiyecekler arasındadır. Portakal, mandalina, kayısı gibi meyveler A vitamini içeren meyveler içinde yer alır.

A vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?
A Vitamini karaciğerde depolanır ve retinol veya karoten alımı düşük olduğunda vücut onu bu kaynaktan kullanır. Dolayısıyla, bir eksiklik kısa vadede meydana gelmez. Ancak bu maddenin emilimi yağ varlığına bağlı olduğundan, herhangi bir yağ emilim problemi bir eksikliğe yol açabilir.

A vitamini eksikliği: gözde kornea hasarı sonucunda gece körlüğü gibi göz bozukluklarına sebep olabilir. Göz altı lekeleri görülür. Eksiklik bağışık sistemini zayıflattığından, aynı zamanda vücudun enfeksiyonlarla mücadele kapasitesi de azalır.

A vitamini Fazlalığı: Yüksek dozda sürekli kullanım halinde A vitamini zararları ortaya çıkar. A vitamini fazlalığı baş ağrıları, eklem ağrıları, bulantı, kusma, saç dökülmesi, karaciğer sorunlarına ve riskli doğuma sebep olur. Hamile kadınlar doktorun önerdiği doza uymalıdır.

A vitaminleri akne ilaçlarıyla birlikte kullanılmamalıdır.

A Vitaminin Kullanımı
A vitamini kullanımı : RDA (Önerilen Günlük Kullanım) değeri günlük 4,000-5,000 IU dür. Beta karoten için resmi bir RDA yoktur ancak 10,000 ve 15,000 IU arası RDA değerinin eşdeğeridir. Bu maddenin fazla miktarları kemik ağrısı, saç dökülmesi, halsizlik ve baş ağrıları gibi toksik yan etkilere sebep olabilir ve günlük 15,000 IU ‘yu aşan dozları yalnızca mutlak doktor gözetimi altında almalısınız.

A vitamini Ne İşe Yarar ve A Vitamini Fonksiyonları Nelerdir?
A vitaminin yararları arasında göz sağlığının korunması ve bazı göz sorunlarında tedaviye yardımcı olması en çok bilinen faydalarından biridir. Gece körlüğüne karşı etkilidir.

Akyuvarları (T-hücreleri) ve antikor üretimini artırarak bağışıklık sistemini güçlendirmesi bir diğer A vitamini faydaları arasındadır.

Kemik, diş, saç ve cilt sağlığı için gerekli bir vitamindir. A vitamini bazı cilt proplemlerinin tedavisinde uygulanmaktadır. (Akne gibi)

Günlük A Vitamini İhtiyacı – A Vitamini Dozu : A vitamini kullanımı kadınlarda 4 bin ünite erkeklerde ise 5 bin ünite olarak tavsiye edilmektedir.

Hamilelikte A Vitamini : Gebelikte A vitamini önerilen doza uygun olarak alınmalıdır. A vitamini eksikliğinde düşük ağırlıklı doğum oluşabilir. Ancak A vitamini fazlalığı da bebek için risklidir

A Vitamini Hangi Vitamin ve Minerallerle Birlikte Alınmalıdır?
A Vitamini şayet B kompleks, C, D, E vitaminleri, kalsiyum, fosfor ve çinko ile birlikte kullanıldığında daha etkilidir.

Vitamin, a vitamini, a vitamini eksikliği, a vitamini fazlalığı, a vitamini hangi meyvelerde var, a vitamini kullanımı, a vitamini ne demek, a vitamini nedir, a vitamini nelere iyi gelir, a vitamininin faydaları, a vitamininin yararları nelerdir, nelerde a vitamini vardır, vitaminler, hamilelikte a vitamini, a vitamini faydası, a vitamini yararları, a vitamini nelerde bulunur, a vitamini olan besinler, a vitamini hangi besinlerde bulunur, a vitamini bulunan besinler
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim