Hakkında Bilgi

Abant Gölü

Abant gölü
Türkiye’nin kuzeybatı kesiminde, Bolu ilinin güney batısında etrafı çamlık tepelerle çevrili, tabii manzarası çok güzel bir göl. Batı Karadeniz sıradağlarına dahil, Bolu, Düzce ve Mudurnu arasında uzanan Abant Dağlarının kuzey batısında olup, Bolu’nun 34 km güney batısında yer alır. Yüzölçümü 1.28 kilometrekaredir. Denizden yüksekliği 1298 metredir. Abant Deresi vadisinde heyelan sonucu meydana gelmiş set (tabii baraj) gölüdür.

Suyunun bir kısmı Abant Deresi ile Bolu Çayına dökülür. Suyu tatlı ve durudur. Gölün suyu o derece berraktır ki, 20-25 m derinlikteki taşlar görülür. Etraftaki çamları ve yeşilliği bir ayna gibi aksettirir. Gölün etrafı çam, kayın, gürgen ve köknar ağaçları ile süslüdür. Kuzeybatı bölümünde geniş bir alanı kaplayan yarı bataklık, hızla genişleyerek zamanla gölün daralmasına sebep olmuştur. Kıyı boyunca 7600 m uzunluğunda bir gezinti yolu vardır.

Gölde sandal, kayık ve motorla gezilir. Şiddetli kışlarda göl buz tutar. Etrafını çevreleyen dağlar kış sporlarına elverişli olmasına rağmen, bu yönde fazla bir faaliyet yoktur. Etrafında turistik oteller, dinlenme evleri ve halka açık piknik yerleri vardır. Göl, İstanbul-Ankara yoluna 25 kilometreyi bulan asfalt bir yolla bağlıdır. Bu yolun her iki tarafı çam ormanıdır. Yayla havası, çam kokusu fevkalade manzarası ile görülmeye değer bir yerdir.

Abant Gölü Hakkında Bilgi
Abant Gölü, çevresinin doğal güzelliğiyle tanınan küçük bir tatlı su gölüdür. Bolu kentinin güneybatısında 1,5 km2'den az bir alanı kaplayan Abant Gölü'nün suları, aynı adı taşıyan dereyle Bolu Çayı'na akar. Deniz düzeyinden 1.328 metre yükseklikteki gölün kuzeybatı bölümü yan bataklıktır.

Gölün çevresindeki düzlüklerden sonra başlayan ve yüksekliği 1.770 metreye ulaşan Abant Dağ­ları küçük akarsuların açtığı vadilerle yarıl­mıştır. En önemlisi Beşpoyraz Deresi olan buküçük akarsular ve yeraltı sulan Abant Gölü'nü besler. Derinliği 18 metreye varan gölün suları dibi görülebilecek kadar durudur. Kıyı­larda yer yer gölün üstünü örten beyaz ve sarı nilüfer çiçekleri doğaya ayrı bir güzellik ka­tar.

Gölün çevresi çam, köknar ve kayın ağaçlanndan oluşan ormanlarla kaplıdır. Alıç, kuşburnu, böğürtlen, çilek gibi meyveli bitkiler, çeşitli mantarlar ve kokulu dağ çiçek­leri de bitki örtüsünü zenginleştirir.

Gölde, Abant alası denen bir alabalık türü ve benekli mercanbalığı çok boldur. Yörede yabandomuzu, kara­ca, tavşan, tilki, ayı, yabanördeği, yabangüvercini ve keklik gibi av hayvanlan bulunur. Her mevsimde ayrı bir güzelliğe bürünen Abant Gölü ve çevresi dinlence, spor ve avcılık olanaklarıyla sevilen bir tatil yöresidir. Gölün kıyılarında ve yakınlarında moteller, dinlenme evleri ve kamp yerleri kurulmuştur.Abant gölü hakkında bilgi, Abant gölü hangi bölgededir, Abant gölü hangi bölgemizdedir, Abant gölü hangi ilimizdedir, Abant gölü hangi şehirdedir, Abant gölünün özellikleri, Abant gölü nerededir, Abant gölü nerde,
farmasi ocak kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim