Hakkında Bilgi

Açıkta Satılan Yiyeceklerin Zararları

AÇIKTA SATILAN DONDURMA ve YİYECEKLER
Sıcak yaz günlerinin gelişiyle başta dondurma olmak üzere buzlu gıdaların tüketimi arttı.
Sağlıksız koşullarda üretilen ve satılan dondurmalarda bakteriler kolaylıkla üreyebilmektedir. Bu nedenle özellikle açıkta satılan dondurma ve buzlu içecekler tüketilirken dikkatli olunmalı, güvenilir olmayan yerler ve sokak satıcılarından alınan dondurmaların, insan sağlığını tehdit ettiği unutulmamalıdır.

Özellikle mahalle aralarında açıkta satılan dondurmalar, sağlık için ciddi tehlike oluşturabilmektedir. Kirli, yeterli soğutma tertibatına sahip olmayan, güneş ışığından ve tozdan korunmayan dolaplarda satışa sunulan dondurmaları tüketen kişilerde enfeksiyon riski artmaktadır. Dondurma, hijyenik koşullarda hazırlansa bile, külaha yerleştirilmesinde kullanılan kaşık, özel solüsyonun içinde tutulmadığı için mikroorganizmaların yuvası haline gelir. Kaşık üzerinde üreyen bakteriler, her kaba daldırılıp çıkarıldığında dondurmaya bulaşır. Satışı yapan kişilerin de kişisel temizliklerine dikkat etmesi, üreten ve satış yapan kişilerin hastalık taşıma ve bulaştırma yönünden ilgili sağlık kuruluşlarınca muayenelerinin yapılmış olması gerekmektedir.

Kristalleşmiş, süngerimsi görünüşte, küflü, ekşimsi, acımsı tadı olan dondurmalar tüketilmemelidir. İçinde buz kristalleri olması, dondurmanın kurallara uygun üretilmediğinin göstergesidir. Buz kristalleri, boğazı çizerek enfeksiyonlara neden olur.

Süt, mikroorganizmaların üremesi için çok iyi bir ortamdır. Bu nedenle dondurmanın pastörize sütten yapılması ve hijyenik koşullarda üretilmesi çok önemlidir. Paketlenmiş dondurma ve buzlu gıdalar tüketilirken paket üzerindeki etiket okunmalı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı üretim izninin olup olmadığına ve son kullanma tarihine dikkat edilmeli, izinsiz veya son kullanma tarihi geçmiş ürünler asla satın alınmamalıdır. Ayrıca bu tür gıdaların servis edildiği soğutucuların yeterli soğuklukta ve çalışıyor durumda olması da göz ardı edilmemelidir. Sağlıksız ve hijyenik şartlardan uzak dondurma ve buzlu ürünlerin tüketimi hastalıklara davetiye çıkarmaktadır.

Sağlık ve hijyen kurallarına uygun üretilen ve satılan dondurmalar, protein ve karbonhidratın yanı sıra A, B, C, D, E vitaminleri ile kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi mineral içermektedir. Uygun ortamlarda üretilen ve satılan dondurmalar, besleyici değeri yüksek gıda grubunda yer almaktadır.
Dondurma üretiminde, sütün yanı sıra şeker, çikolata, kakao, fındık, fıstık, karamel, glikoz şurubu, çeşitli meyve ve kıvam vericilerle bitkisel yağ, doğal ve doğala özdeş aromalar da yer almaktadır. Bu katkı maddelerinin, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından izin verilen Türk Gıda Kodeksi'ne uygun olması gerekir.

Yaz aylarında artan hava sıcaklığı, gıdaların içinde mikrop ve bakteri oluşumunu hızlandırır. Ağır bağırsak hastalıklarının gelişmemesi için sebze ve meyvelerin çok iyi yıkanması gerekir.

Özellikle kaynağı bilinmeyen, açıkta satılan veya dağıtılan, denetimsiz içme suları ile bu sularla yıkanmış sebze ve meyveler yaz dolayısıyla bağırsak hastalıklarına zemin hazırlarlar. Bu hastalıklar arasında ilk sırayı ; besin zehirlenmeleri, tifo, paratifo, viral hepatit ve yaz ishalleri almaktadır.

Kirlenmiş suların ve bu sularla hazırlanmış içeceklerin içilmesi ile bu sularla yıkanmış salata gibi yiyeceklerin çiğ olarak yenmesi sağlık açısından risk oluşturur. Açıkta satılan, uzun süre açıkta bekletilmiş yiyeceklerin yenmesi besinler üzerindeki mikropların bağırsaklara geçerek hastalık yapmasına zemin hazırlar.

Bazen ishalden önce, hastalık, bulantı ve kusma ile başlar. İshalde ateş yüksek değildir. Karın ağrısı ya yoktur ya da hafiftir. İshal ile çok miktarda su ve tuz kaybedildiği için dil kurudur. Kaybedilen tuzlar ve sıvı, yerine konulmazsa hastanın tansiyonu düşer, bitkinleşir.

Açıkta satılan lahmacun, buzdolabında saklanmayan kıyma, süt, yoğurt, kaymak, krema gibi yiyeceklerin yazın çok dikkatli tüketilmesi gerekir. Yiyeceklerin taze olmasına, paketlenmiş olarak pazarlanan yiyeceklerin üzerindeki son kullanma tarihinin geçmemiş olmasına dikkat edilmelidir. Dikkat edilmesi gereken bir başka nokta da elektrik kesintileridir. Elektrik kesintisi sebebiyle, soğukta saklanması gereken yiyeceklerin bir süre ısınması içlerinde bulunan ve sayıca az olduğu için sağlığa zarar vermeyecek olan mikropların çoğalmasına ve hastalık yapmasına yol açar.

Uz.Dr.Süleyman ÖNAL
Sağlık Müdürü

Açıkta satılan yiyeceklerin sağlığımıza etkileri
Dr. Şevki Kaftancıoğlu, "Dışarda satılan yiyecekler rüzgarın getirdiği tozlar vasıtasıyla insan metabolizmasını çok büyük ölçüde etkileyen hastalıklara sebep olur. İnsanlar bunların sonucunu hiç düşünmezler, gelebilecek hastalıkları küçük boyutlu sanabilirler. Halbuki her küçük hastalık bir büyük hastalığa götüren yolu açar. Bunun bilincinde olmak lazım" dedi.

Mevsim sıcaklarının etkisiyle besinlerin çabuk bozulduğu ve kokuşmaya yol açtığını, bu besin maddelerinin de birçok kimse tarafından bilinçsizce satın alındığını kaydeden Dr. Kaftancıoğlu, "İçerdiği sarmonella denilen bakteriler buharlaşma ve rüzgar etkisiyle açıkta satılan besinleri kirletir. Bunlar da ağız yoluyla alındığı zaman belli bir süre sonra (24 saat) bir bulantı, kusma ve ardından da bir besin zehirlenmesine yol açar" dedi.

İnsanların bu tür tehlikeli sonuçlar doğurabilecek olan açıkta satılan besin maddelerini almaktan kendilerini menetmeleri gerektiğini kaydeden Kaftancıoğlu, "Katiyyen sokakta satılan yiyecek maddelerine rağbet edilmemeli. Dışardan simit dahi alınmamalı. Çocuklar bu yönde uyarılarak onların sokaktaki yiyecek maddelerine yönelmeleri önlenmeli. Dışarda yiyecek satan satıcılarda belediye yetkilileri tarafından uyarılarak, gerekirse satışları durdurulmalı. Özellikle okulların açıldığı şu günlerde çocuklarımızı bu tür hayati tehlike taşıyan durumlardan korumalıyız" şeklinde konuştu.

OKUL ÖNLERİNE DİKKAT
Öte yandan Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Ahmet Saltık da yetkilileri uyararak, okul önlerinde açıkta besin satılmasının önlenmesini istedi.

Doç. Dr. Saltık, okulların açılmasıyla birlikte her yıl olduğu gibi, okulların çevresinde açıkta çeşitli gıda maddelerinin satılmaya başlandığını belirterek, ''Açıkta satılan gıda maddeleri üzerine konan gözle görünmeyen tanecikler, gıda aracılığıyla sindirim yolumuzdan vücudumuza girerek, çeşitli hastalıklara yol açabilir'' dedi.

Gıda maddelerinin hazırlanması, ambalajlanması, taşınması ve depolanması sırasında kirlenme ihtimalleri bulunduğunu belirten Doç. Dr. Saltık, bazı besinlerin tüketim anına kadar soğuk şartlarda saklanması gerektiğini kaydetti.

Okul önlerinde açıkta satılan ürünlerde genellikle bu şartların sağlanmadığını ifade eden Doç. Dr. Ahmet Saltık, seyyar satıcıların da farkında olmadan mikrop bulaştırabildiklerini söyledi. Doç. Dr. Saltık, ''Seyyar satıcılar kendi taşıdıkları hastalıkların mikroplarını elleri, burun akıntıları, aksırık ve tükürükle istemeden ve farkında olmadan sattıkları gıda maddelerine de bulaştırmaları sıklıkta gözlenen bir durumdur'' şeklinde konuştu.

Seyyar satıcıların sağlık muayenesi olmadığını ve sattıkları ürünlerin denetim dışı kaldığını anlatan Doç. Dr. Saltık, şunları söyledi:

''Ülkemizde her yıl binlerce besin zehirlenmesi oluşmakta ve bunların bir kısmı ölümle sonuçlanmaktadır. Tifo, dizanteri, kolera gibi bağırsak enfeksiyonlarının temel nedeni de sağlıksız gıdalar ve sulardır. Bu nedenle okul önlerindeki seyyar satıcılardan gıda maddeleri alınmamalıdır. Bu tutumumuzla o kişileri de eğiterek sağlığa uygun birer satıcı gibi davranmalarını sağlayabiliriz.''

Doç. Dr. Saltık, okulların kantinlerinde sattılan gıda maddeleri ve çalışanların sık aralıklarla denetlenmesi gerektiğini de bildirdi.

Açıkta satılan yiyeceklerin zararları nelerdir Açıkta satılan yiyeceklerin zararları nelerdir hakkinda aciklamalar Açıkta satılan yiyeceklerin zararları nelerdir konusunda bilgiler.Açıkta Satılan Yiyecekler ve Zararları
Seyhan Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü'nde görevli Gıda Teknoloğu Nesrin İplik, yaptığı açıklamada, hava sıcaklığının artmasıyla birlikte açıkta satılan gıdaların insan sağlığını daha fazla tehdit ettiğini söyledi.

Açıkta satılan et ve piliç dönerlerin akşama kadar bekletilmeden tüketilmesi gerektiğini belirten İplik, "Isı, pişirilen etin iç kısmına kadar ulaşmıyor. Bu nedenle mikroplar gelişiyor ve et sağlığı tehdit eder hale geliyor. Ayrıca açıkta satılan et ve piliç döner havadaki bütün mikrobu emer. Yaptığımız araştırmalara göre akşama kadar bekletilen et ve piliç dönerlerin 10'da 9'unun bozulduğunu tespit ettik. Akşama kadar bekletilen et ve piliç dönerlerin tüketilmesi ciddi rahatsızlıklara yol açabilir" dedi.

Açıkta satılan sütün de normalde öğleye kadar bozulduğunu, ancak sıcak havalarda sütün bozulma süresinin 1 saate kadar düştüğünü vurgulayan İplik, "Açıkta satılan süt bozulursa Malta humması hastalığına yol açar. Bu hastalık da insanı ölüme kadar götürür. Normal şartlarda açıkta satılan sütler satın alındığında 100 derecede en az 3-4 dakika kaynatılması gerekir. Yoksa sütün sağılma ve satış dönemlerinde alacağı mikroplar büyük tehlike saçar. Sütün bozulması durumunda peynir yapılması gayet normal ancak bu peynir de 3 ay soğuk hava deposunda bekletildikten sonra tüketilmeli" diye konuştu.

Açıkta satılan tatlı, meyve suları ve unlu mamullerin de sağlık açısından büyük tehdit oluşturduğuna işaret eden İplik, şunları söyledi:

"Tatlı, ıslak bir yiyecek olduğu için açıkta satılma durumunda havadaki bütün mikrobu toplar. Unlu mamuller ise araçların egzoz gazı ve havadaki tozu ve mikropları üzerinde toplar. Açıkta satılan meyve sularında ise aynı bardak hijyenik bir ortamda yıkanmadığı için başkasında olan bir hastalık diğer insanlara geçebilir. Açıkta satılan tüm bu gıdalar Hepatit, Malta humması ve AIDS gibi hastalıklara yol açar."
Bağırsak florası ve kılcal kan dolaşımı sağlıklı yaşayabilmek için çok önemlidir. Çünkü vitamin, mineral, aminoasit, enzim, glikoz, vb, besleyici maddenin hazırlanması, hücrelere ulaşması ve de mikroplarla mücadele eden makrofaj, T ve B- Hücreleri gibi savunma mekanizmalarının hücre aralarında dolaşması buna bağlıdır.Gökçek İksir'i ile tedavi olmak mümkündür. Tabii doğru beslenirseniz tedavi sürecide o oranda kısalır.Gökçek İksiri vücudu cüruflardan arıtır, iltihaplı hastalıkları iyileştirir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.Gökçek Tonik mide-bağırsak rahatsızlıkları, deri hastalıkları ve her türlü alerjiye karşı etkilidir.

Asla peynir yememeli, çünkü asidoza ve iltihaplanmaya sebep olur.Siyah çay, kahve ve kola içilmemeli, çünkü bağırsakları kurutur ve vitamin, mineral ve aminoasitlerin alımını (absorbesini) önler.Alkol ve sigaranın zararları belli kanser, damarların yağlanması vb, artı uzun süre bira içilirse cinsel ikdidarsızlık ve hatta kısırlığa sebep olmaktadır.Sucuk salam sosis gibi et mamullerine 5-6 ay ara vermek gerekir (sade temiz et az yenilebilir) çünkü asidoza sebep olmaktadır.Bu da birçok hastalığın ana kaynağıdır.Akşam yemeği yerine yoğurt, meyve veya salata yenilebilir veya sebze çorbası içilebilir.Hayvansal besinler, patates, tahıl (beyaz pirinç), bakliyat ve hamurlu yiyecekler, özelikle de tatlılar akşam yenirse tam sindirilmez ve zamanla problemlere sebep olur.Ne kadar beyaz pirinç, patates, hamurlu yiyecekler, tatlı yiyecek ve içecekler, o kadar yağ oluşturur.Çünkü nişasta glikoza (şekere) dönüşür, şekerde yağa dönüşerek vücutta depolanır.Şeker ve antibiyotikler bağırsak mantarları çoğaltır, mantarlar ise her türlü hastalığı tetikler.Tatlı deyince akıla baklava, çikolata, dondurma vs gelir, kavun, karpuz ve üzümde tatlıdır ve bunlarda mantarı tetikler, çünkü aşırı şeker içeriler.


açıkta satılan yiyecekler, açıkta satılan yiyecekler hakkında bilgi, açıkta satılan yiyecekler ile ilgili bilgi, açıkta satılan yiyeceklerin zararları, açıkta satılan yiyeceklerin zararı, seyyar satılan yiyeceklerin zararları nelerdir, dışardan alınan yiyeceklerin zararları, açıkta satılan yiyeceklerin sağlığımıza etkileri, açıkta satılan ürünlerin bizim için ne gibi zararları olabilir
farmasi ocak kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim