Hakkında Bilgi

Akıntı Enerjisi Nedir

Akıntı enerjisi nedir
Gel-git veya okyanus akıntısı nedeniyle yer değiştiren su kütlelerinin sahip olduğu kinetik veya potansiyel enerjinin elektrik enerjisine dönüştürülmesidir.

Gel-git enerjisini elektriğe dönüştürmek için yaygın olarak, uygun bulunan koyların ağzının bir barajla kapatılarak, gelen suyun tutulması, çekilme sonrasında da yükseklik farkından yararlanılarak türbinler aracılığı ile elektrik üretilmesi hedeflenir.

24.8 Saate bir tekrarlanan gel-git hareketleri, düzenli bir enerji kaynağı olması açısından ilginç olmakla birlikte, enerji üretim süresinin 6-12 saatle kısıtlı olması bir dezavantaj yaratmaktadır. Suyun potansiyel enerjisinin %80′ini elektrik enerjisine dönüştürebilen gel-git enerjisi, güneş enerjisi gibi diğer alternatif enerji kaynaklarına göre daha yüksek bir verimliliğe sahiptir.

Deniz ve okyanuslardaki düzenli akıntıların kinetik enerjisinin, deniz tabanına yerleştirilen türbinler aracılığı ile elektrik enerjisine dönüştürülmesi akıntı enerjisi olarak anılır.

Enerji Kaynakları, akıntı enerjisi, akıntı enerjisi nedir, akıntı enerjisi ne demek, akıntı enerjisi neye denir, akıntı enerjisi hakkında, akıntı enerjisi ile ilgili bilgiler, akıntı enerjisi hakkında bilgi, akıntı enerjisi ne demektir, akıntı enerjisi anlamı, akıntı enerjisi özellikleri, akıntı enerjisi nedir, akıntı enerjisi hakkında kısa bilgi, akıntı enerjisi elde edilmesi
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim