Hakkında Bilgi

Akraba nedir

Akraba
Kan ve evlilik yoluyla olan hısımlık. Kan yoluyla meydana gelen akrabalık;
Anne, baba, kardeşler en önce gelenlerdir. Kardeşler kız ve erkek olabilir. Bunların büyüğüne, kız ve oğlan olmasına göre ’abla’, ’ağabey’ denir.

Babanın ve annenin annelerine ’nine’ veya ’anneanne, babaanne’, babalarına ise ’dede’ denir.

Annenin kız kardeşine ’teyze’, erkek kardeşine ’dayı’, babanın erkek kardeşine ’amca’, kız kardeşine ise ’hala’ ismi verilir. Bunların çocukları ise, teyzeoğlu, dayıoğlu amcaoğlu, halaoğlu diye anılır.

Evlenmeden meydana gelen akrabalık ise, biraz daha karışıktır. Bu akrabalığın esasını karı - koca teşkil eder. Bunlar iki ayrı aileden gelmişlerdir. Kızın annesi, babası erkeğe ’damat’, erkeğin annesi ve babası da kadına ’gelin’ derler.

Kocanın kız kardeşi gelin için ’görümce’, erkek kardeşi de ’kayın’ olur. Kızın, kız kardeşi erkek için "baldız," erkek kardeşi de "kayınbirader" olur. Kadın kocasının, koca da karısının anne ve babasına kayınpeder, kayınvalide derler. Buradaki kayın, kaim yani ’yerine geçen’ manasına kullanılmaktadır.

İki kız kardeşle evlenen erkekler birbirlerine ’bacanak’ derler. Kardeşlerin hanımları ise birbirlerinin ’eltisi’, eşlerin anne ve babaları birbirlerinin ’dünürü’ olur.

Çocuklar; dayı, amca ve erkek kardeşlerin eşlerine ’yenge’ der. Türk-İslam aile yapısında bir de süt kardeşliği vardır. Bu aynı anneden süt emenler arasında olan yakınlık ve akrabalıktır.

Akraba, Akraba nedir, Akraba ne demek, Akraba hakkında bilgi, Akraba ile ilgili bilgi, Akrabalık,
farmasi ocak kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim