Hakkında Bilgi

Aktivizm Nedir - Aktivist Nedir

Aktivizm Nedir - Aktivist Nedir
Genel anlamda aktivizm, toplumsal değişme ya da politik değişiklik meydana getirmek için kasıtlı bir biçimde yapılan eylem olarak tanımlanabilir. Bu eylem çelişmeli tartışmalarda taraflardan birini desteklemek ya da muhalefet etmektir.

Aktivizm kelimesi sıklıkla protesto veya muhaliflik ile eş anlamlı olarak kullanılmaktadır, ancak aktivizm sayısız politik yönlendirmede yer bulabilir ve geniş bir biçim yelpazesi içinde oluşabilir; bir gazeteye ya da politikacıya bir mektup yazmaktan, politik kampanyadan, ekonomik aktivizmden (tercih edilen şirketleri desteklemek veya boykot etmek gibi), toplantılardan, blog yapmaktan ve sokak yürüyüşlerinden, grevlere ve hatta gerilla taktiklerine kadar. Daha keskin çelişkili durumlarda, yorumlayanın aktivistin yaptıklarını destekleyip desteklememesine bağlı olarak bir kesim tarafından özgürlük savaşçısı diye adlandırılanlar, karşı kesim tarafından terörist olarak tanımlanabilmektedir.

Bazı durumlarda aktivizmin protesto ya da karşı koymayla hiç bir ilişkisi yoktur: Örneğin,kimi dinî, feminist ya da etyemez aktivistler hükümetin yasaları değiştirmesini sağlamak yerine doğrudan insanları davranışlarını değiştirmeye ikna etmeye çalışırlar. Kooperatif hareketi, kooperatif ilkelerine uygun yeni kurumlar oluşturmaya çalışır ve genellikle ne lobi ne de siyasi protesto yapar.


Aktivizm tipleri
* Sivil itaatsizlik
* Komün oluşturma
* Aktivizm endüstrisi
* Kooperatif hareketi
* Elişi aktivizmi
* Basit yaşama aktivizmi
* Ekonomik aktivizm
* Boykot
* Yatırım boykotu
* Franchise aktivizm
* Lobicilik
* Medya aktivizmi
* Kültür çeşitliliği aktivizmi
* Hacktivizm
* İnternet aktivizmi
* Propaganda
* İletişimde gerillacılık
* Şiddet karşıtlığı
* Şiddet aktivizmi
* Asilik
* Terörizm
* Protesto
* Gösteri
* Doğrudan tepki
* Toplumsal değişim için tiyatro
* Protest müzik
* Grev
* Gençlik aktivizmi
* Öğrenci aktivizmi
* Gençlerin yönettiği medya

aktivizm, aktivizm nedir, aktivizm ne demek, aktivizm hakkında, aktivizm ile ilgili bilgiler, aktivizm hakkında bilgi, aktivizm ne demektir, aktivizm anlamı, aktivizm çeşitleri, aktivizm türleri, aktivizmlik, aktivizmcilik nedir, aktivist nedir, aktivist ne demek, aktivist anlamı, aktivistler
farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim