Hakkında Bilgi

Akümülatör Nedir

Akümülatör Nedir
Kimyasal enerjinin depo edildiği bir bataryadır. Akümülatörün içindeki kimyasal enerji, istendiği ânda elektrik enerjisi halinde kullanılabilir. Akümülatörler, genel olarak, sülfürik asit eriyiği içine konmuş kurşun ve kurşun peroksit levhalarından yapılır. Bu eriyiğe “elektrolit”, levhalara da “elektrot” denir.

Akümülatörün kutupları, elektrik kaynağına bağlandığı vakit, kurşun levhalarda birtakım kimyasal değişiklikler olur. Pozitif kurşun levhası (anot) kurşun-peroksitle kaplanır; negatif kursun levhası (katot) ise saflığını korur. Kutuplardan oksijen ve hidrojen gazları çıkmaya başlayınca, akümülatör dolmuş demektir.

Bu dolu akümülatörü bir elektrik ziline bağlarsak, zil çalmaya başlar. Asit, levha üzerindeki kurşun sülfatı kurşun oksit haline getirir. Bu işlem tamamlanınca, akümülatör boşalmış olur. Gene elektrik kaynağına bağlanırsa, yeniden dolar.

Kurşunlu akümülatörlerden başka, demir-nikelli olanlar da cardır. Bu tür akümülatör-lerin elektroliti, potasyum hidroksitin sudaki eriyiğidir. Elektrotlardan pozitif levha nikel oksit, negatif levha ise demir, ya da kadmiyumdan yapılmıştır.

Elektriği olmayan yerlerde, akümülatörlerden yararlanılır. Akümülatör en çok otomobillerde, dizel lokomotiflerinde kullanılmaktadır. Denizaltı gemileri de, su altında akü-mülatörlerle çalışırlar.

Ancak akümülatörlerin verdiği elektrik enerjisi epeyce sınırlıdır. Büyük elektrik enerjisi isteyen yerlerde pek işe yaramazlar. Akümülatörler genellikle 12, ya da 24 voltluk yapılır. Aynı gerilimdeki akümülatörler gereğine göre aralarında seri, ya da paralel bağlanabilirler, kapasiteleri amper-saat olarak verilir.

Akümülatör Nedir
Kimyasal yolla doğru akım üreten araçtır. Akü boşaldığında doğru akım ile tekrar doldurulabilir. Her akü bataryası 2 volt gerilim üretir. 6 voltluk bir akü 3 adet akünün birleşiminden oluşur.

Kurşunlu Akümülatörlerin yapısı
Kurşunlu akülerde elektrolit olarak %10 sülfürik asitli saf su ve elektrot olarak ise kurşun plaka kullanılır.

Akünün dikdörtgen prizması şeklinde kabının içine konulan su ve sülfürik asit karışımı elektrolit,Çalışma için çok önemlidir.Akü ile ilk anda DC enerji vermez. O nedenle önce doldurulması gerekir. Akünün kutupları bir DC üretecine bağlarsak bu durumda elektrolit, suya pozitif yüklü Hidrojen ve negatif yüklü SO4 iyonları Katoda elektrik yüklerini bırakıp nötr hale geçerler.

Bu kimyasal tepkimeyi şu şekilde yazabiliriz:

Pb0+H2 à Pb + H2O

Öte yandan anotta toplanan negatif elektrik yüklü SO4 iyonları ise anodu etkilerler ve bunun kurşun dioksit şekline dönüşmesini sağlar. Bu kimyasal tepkimeyi de şöyle yazabiliriz:

Pb0 + H2O à PbO2 + H2SO4

Kutupların kenarlarından hidrojen ve oksijen gazlarının kabarcıklar şeklinde yükselmesi akümülatörün dolduğunu belirtir.

Pb02 + H2 à Pb O + H2O

Diğer elektrotta oluşan kimyasal tepkimede ise, Oksijen rol oynar Elektrodu etkileyerek aşagıda verilen denklemdeki sonucu yaratır.

Pb+O à PbO

Uygulamada 6-12-24 volt gerilim verebilen kurşunlu aküler taşıtlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Akülerde gerilimin yanında önemli olan bir diğer husun ise akım kapasitesidir. Akünün akım kapasitesi ampersaat (ah)birimiyle ifade edilir.

Etiketinde 60ah yazan bir aküden 1 amper çekilirse akü bunu 60 saat boyunca verebilir. Şayet aküden 10 A çekilirse 6 saat içinde akü tam olarak boşalır.

Taşıtlarda kullanılan aküler araç hareket halindeyken şarj dinamosundan gelen akımla şarj olur.

Tamamen boş olan akü şarj makinesiyle doldurulur. şarj işlemi yapılırken akünün akım kapasitesinin 10’da 1’lik değerinde bir akım kullanılır. Örneğin 120 Ah lik kapasiteye sahip bir akü 12 Amper akım ile şarj edilir. Aküyü yüksek akım ile hızlıca doldurmak doğru değildir. Bu yapılırsa akü plakalarının ömrü kısalır.akü, akü nedir, akü ne demek, akü hakkında, akümülatör, akümülatör nedir, akümülatör ne demek, akümülatör hakkında, akümülatör ile ilgili bilgiler, akümülatör hakkında bilgi, akümülatör ne demektir, akümülatör anlamı,
farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim