Hakkında Bilgi

Amonyak Nedir

Amonyak Nedir
AMONYAK (NH3), Azot ve hidrojenin en basit kararlı bileşiği olan ve renksiz, keskin kokulu gaz. Sanayide kullanılan birçok önemli azot bileşiğinin üretiminde başlangıç maddesi olarak kullanılır.

Sanayide amonyak elde etmek için uygulanan başlıca yöntem, hidrojen ve azotun doğrudan bileşimini sağlayan Haber-BOSCH yöntemidir. Ayrıca kok fabrikalarında da yan ürün olarak amonyak elde edilir, ençok gübre sanayiinde; amonyağın amonyum nitrat, amonyum fosfat vb. tuzlarının (sun’i gübre) üretiminde kullanılır.

Soda üretiminde yaygın olarak uygulanan amonyok-soda (ya da Solvay), yönteminde amonyağı nitrik asite dönüştüren Ostwald işleminde ve alaşım levhalarının yüzeylerini sertleştirmek için uygulanan nitrürleme gibi çeşitli metalurji işlemlerinde de amoyaktan yararlanılır.

Amonyak suda kolayca çözünerek amonyum hidroksit (NH4OH) adıyla bilinen alkali çözeltiyi oluşturur. Amonyak sıkıştırılarak ya da yaklaşık -33°C’a kadar soğutularak kolaylıkla sıvılaştırılabilir. Sıkıştırılmış amonyak yeniden gaz haline dönerken çevreden önemli miktarda ısı alma (1 gr amonyak 327 kalori ısı emer) özelliğinden dolayı soğutma ve havalandırma donanımlarında soğutucu olarak da kullanılır.

Amonyak Nedir
Amonyak, kimyasal sembolü NH3, güçlü kokulu sıvı veya gaz şeklinde alabilir. En sevilen, tüketici ve ticari ürünler grime temiz veya bitkileri döller alkali madde kullanımı. Düşük konsantrasyonlarda bile, amonyak teneffüs edilmesi veya deri üzerinde çözüm elde yanan, bayılma veya ölüme sebep olabilir, bu nedenle her zaman dikkatli olun bu kimyasal işleme kullanın.

Amonyak bir azot atomu ve üç hidrojen atomundan sıkıca bağlanmış bulunmaktadır. amonyak formları organik madde parçalanır bir küçük miktar, bu nedenle gaz atmosferimizde doğal olarak bulunabilir. Amonyak çoğu yapay yollarla üretilen kullanılan, ancak, yapıştırma tarafından sırf kuvvet araya tarafından dört atomu. Sonra gaz üretim tesisleri kolay dağıtım için bir sıvı forma basınçlı olabilir.

gaz, amonyak havadan hafif olduğu için, bu yüzden olacak propan gibi diğer tehlikeli gazlar gibi değil havuz kapalı. oldukça keskin, belirgin bir kokusu vardır iken, açık ve zor yüksek konsantrasyonlu sürece yanma için. Bu amonyak ev kullanımı için diğer kimyasalların daha çoğu insan kokusunu tanır daha güvenli ve bayılma önlemek için toksik bir alanı terk yapar.

amonyak gelirse kolayca suya bir çözüm olarak dahil, birçok temizlik olarak kullanılır. Birçok pencere spreyler, fırın köpük, klozet temizleyiciler, balmumu temizleyicisi, ve diğer ev temizlik yaklaşık% 5-10 amonyak içerir. temizleyiciler Farklı türleri aynı uygulama karışık asla. Örneğin, inhale olmamalı amonyak ve çamaşır suyu form çok tehlikeli bir gaz olarak adlandırılan kloramin.

% 25-30 amonyak ile Ticari temizleyiciler, son derece kendi korozyon nedeniyle tehlikeli. dikkatli gözetim altında, sıvı amonyak da kimya laboratuarında alüminyum ve bakır, buzdolabına odaları veya kamyon gibi metal ve dağıtılması diğer öğeleri etch için kullanılır. Amonyak çoğu Ürettiğimiz gider bitkilere emilebilir azot sağlayarak bitkileri gübreleme için. plastik, pestisit üreticileri ve boyalar onların sentezleme süreci bir noktada sıvı kullanın.

onun ilk uygulamada, pamuk topları amonyak batırılmış ve küçük şişeler içinde imzalandı. bayıldı İnsanlar keskin kokulu bir nefes ile canlandırmıştır edildi. çok sık değildi olarak bu genellikle güvenli olarak uzundu. Bugün, ortak değil mi antikalar olmadıkça ilaç dolap içinde ruh bulmaktır.madencilik sözlüğü, amonyak, amonyak nedir, amonyak ne demek, amonyak hakkında, amonyak ile ilgili bilgiler, amonyak hakkında bilgi, amonyak ne demektir, amonyak nerelerde kullanılır, amonyak nerde kullanılır,
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim