Hakkında Bilgi

Anı Nedir Özellikleri Nelerdir

Anı (Hatıra) Nedir Özellikleri Nelerdir
Kişisel yaşantının bütünü ya da belli bölümlerini ya da gözlemleri dile getirmek amacıyla yazılmış edebi metinler ya da kayıtlardır. Otobiyografi ile karıştırılabilen anı, ondan dışsal olaylara verdiği önem nedeniyle ayrılır. Anıda kişisel yaşam izlenimlerinin yanı sıra bu izlenimlerin dış boyutları da geniş olarak yer alır. Otobiyografide yazar öncelikle kendilerini konu edinirken, anı yazarları çoğunlukla çeşitli tarihsel olaylarda rol oynamış ya da bu olayların yakın gözlemcisi olmuş kişilerdir.

Anılar konuları itibariyle genellikle siyasî ve edebî olmak üzere iki kategoride değerlendirilmektedir. Bunlar kesin sınırlandırmalar değildir. Bir siyasî anı kitabında edebî anılar da olabilmektedir. Kimi anı kitapları da toplum içinde belli özellikleriyle seçilmiş kişilerin portrelerinden oluşmaktadır. Halit Fahri Ozansoy Edebiyatçılarımız Geçiyor (1939), Yahya Kemal Beyatlı Siyasî ve Edebî Portreler (1968); Yusuf Ziya Ortaç Portreler (1960); Hakkı Süha Sezgin Edebî Portreler’i (İstanbul 1997); Beşir Ayvazoğlu Defterimde 40 Suret (İstanbul 1996)… gibi.

Geçmişi anılar oluşturur

Kendi başından geçenleri veya kanık olduğu olaylar, kendi yaşamını

İçtenlik ve gerçeklik

Anı yazarının güçlü bir bellek, gözlem gücü, deli sahip olması gerekir

Anı yazmanın nedenleri:

Anıların yitip gitmesi korkusu

Yasma alışkanlığı

Rahatlamak

Öznel

Günlükten ayrılan yönü yaşanan olaylar belli bir saman geçtikten sonra yazılır.

Anı Nedir, Anı Ne Demek, Anı Hakkında, Anı Özellikleri, Hatıra Nedir, Hatıra Ne Demek, Hatıranın Özellikleri, Hatıra Hakkında, Neden Anı Yazılır,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim