Hakkında Bilgi

Arama motoru nedir

Arama motoru nedir
Arama motoru, Web sitelerini dolaşarak içeriklerini inceleyen ve bu içerikleri sizin arama yapabilmeniz için uygun şekilde indeksleyen programlara verilen isimdir.

Arama motoru Türleri
Arama motorları, asıl olarak ikiye ayrılır. Bir türde, aranacak sayfaları bilgisayar robotları indeksler. Diğer türde, insan gücü kullanılır ve editörler sizin için seçim yapar.

Robotlu Arama: Bu tür arama motorları, kendilerine kayıt yaptıran her web siteye birer robot gönderip, indeksini çıkarttırır. Bu tür arama motorlarında çok daha fazla ‘sonuçla’ karşılaşırsınız. İşte bu tür arama yapan motorlardan bazıları:
www.altavista.com
www.excite.com
www.hotbot.com
www.google.com
www.goto.com

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ: Bu tür arama motorlarında çeşitli kategoriler vardır; ve bu katagorilere uygun web siteleri, arama motorunun editörleri seçer. Bu tür arama motorlarında kayıtlar, manuel olarak, tümüyle insan gücü kullanılarak tutulur. İşte bazıları
www.yahoo.com
www.looksmart.com
www.snap.com
www.infoseek.com
www.lycos.com
www.netbul.com
www.arabul.com
www.turkvista.com
www.tukturkiye.com

PORTAL YAPISINDA ARAMA: Tam anlamıyla bir arama motoru olmayan ama kapsamları bakımından her türlü içeriğe ulaşılabilecek sitelerdir.
America Online: www.aol.com
Mynet: www.mynet.com.tr

AKILLI ARAMA: En önemli özellikleri, araştırmacının sorular sormasına izin vermesi ve bulup getirdiği adresleri, en çok ziyaretçi çekenlerden en az çekenlere doğru sıralamasıdır.
www.askjeeves.com

ÇOKLU ARAMA: Sayısız Arama Motoru Servisini aynı sayfada sunan servisler (All in One). Pek çok arama motoru üzerinde arama yaparlar, daha hızlıdırlar.
www. webferret.com

ARAMA SİTESİ TÜRLERİ
Arama sitelerinin yaygın gruplanış şekline göre bunlar üç kategoriye ayrılabilirler:
KATALOG SİTELERİ: Katalog siteleri arama motorlarında indeksler seçili sayfalar için web sitesi sahiplerinin sağladığı özet bilgiler taban alınarak oluşturulur. Bunun içinde web sitesi sahiplerinin eşleştirilmesini istediği anahtar sözcükler de olabilir. Güncelleştirilme sıklığı belirtilmemiştir. Yahoo, LookSmart ve DMOZ: Open Directory Project bu kategorideki örneklerdendir.

TAM METİN ARAMA SİTELERİ: Arama indeksleri 'robotlar' (sitedeki tüm sayfalara erişen programlar) tarafından döndürülen sonuçlar taban alınarak otomatik oluşturulur. Güncelleştirme sıklıkları her hafta ile birkaç ay arasında değişir. Altavista, Google ve HotBot bu kategorideki örneklerdendir.

Tam Metin Aramasının Avantajları Ve Dezavantajları:Sayfanın konusunu oluşturan kelimeler her zaman başlıkta bulunmayabilir veya Web sayfalarınız hazırlanırken anahtar kelimeler girilmemiş veya eksik girilmiş olabilir. Meta araması prensibine göre çalışan arama motorları bu durumda bu metinleri istenilen şekilde indeksleyemezler, tam metin araması yapan Web Dedektif gibi arama motorları ise bu tür syfaları tamamı ile inceledikleri için başlık veya anahtar kelimelerde atlanan ayrıntıları da yakalarlar. Tam metin araması yapan Web Dedektif, başlık, anahtar kelime ve metin içi kelimelerin önceliklerini akıllı teknolojisi sayesinde ayırt edebildiği için hiç bir dezavantaja sahip değildir, aranılan kelimelerin öncelikli yerlerde olanlarını ön sıralarda getirir ve sizi istenmeyen sonuçlarla boğuşmak zorunda bırakmaz.

Bütün arama motorları tam metin araması yapabilir mi? Hayır. Tüm arama motorları tam metin araması yapamazlar. Tam metin araması için iyi programlanmış bir arama motoru, başarılı bir database tasarımı ve yönetimi, güçlü sunucular ve yeterli depolama kapasitesi gereklidir. Bunların çok büyük fiziksel yatırımlar ve deneyimli programcılar gerektireceği açıktır. Bu nedenle bütün arama motorları tam metin araması yapamazlar.

BÜYÜK ARAMA SİTELERİ:Bu arama siteleri sorgunuzu alır ve aynı anda birden fazla arama motoruna geçirir. Bunlar birçok sonuç elde eder, işler, düzenler ve size sunar . Dogfile, Metafind ve Yahoo All-in-One bu kategorideki örneklerdendir.

Arama, Arama motoru, Arama motoru nedir, Arama motoru ne demek, Arama motoru hakkında bilgi, Arama motoru ile ilgili bilgi, Arama motoru çeşitleri, Arama motorları,
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim