Hakkında Bilgi

Arkeabakteri Nedir

Arkeabakteri Nedir
1970'lerin sonunda keşfedilen arkeabakteriler birçok biyoloğu fazlasıyla şaşırtmıştı, zira bu bakteriler çok ekstrem ortamlarda yaşayabilmekteydiler. Örnek olarak; Metanojenik arkeabakteri (methanogenic archaebacteria), anaerobik ortamlarda yaşar ve metabolizmasının sonucu olarak metan üretir. Büyük baş hayvanların karınlarında yaşayabilir, zaten bu tür hayvanların ürettiği bağırsak gazlarından da sorumlu olan bu bakteri türüdür. Ekstrem derecede Halofilik arkeabakteriler (Halophilic archaebacteria) ise tuz seviyesi çok yüksek ortamlarda yaşayabilir. Halo Yunanca 'tuz' anlamına gelmektedir. Termoasidofilik arkeabakteriler ise yüksek sıcaklıklara sahip asit gölcüklerinde yaşayabilir ki bu tür ortamlarda sıcaklık 100°C'un üzerinde, pH ise 2 seviyesinde olabilir.

Arkeabakterilerin, ekstrem ortamlara tolere edebildikleri için, hem öbakterilerin (eubacteria) hem de ökaryotların atası oldukları öne sürülmüştür.

Bakteri, arkeabakteri, arkeabakteriler, arkeabakteri nedir, arkeabakteri ne demek, arkeabakteri neye denir, arkeabakteri hakkında, arkeabakteri ile ilgili bilgiler, arkeabakteri hakkında bilgi, arkeabakteri ne demektir, arkeabakteri anlamı, arkeabakteri tanımı, ARKEABAKTERİ NEDİR, Arkeabakteri nedir, arkeabakteri özellikleri,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim