Hakkında Bilgi

Aseksüel Nedir - Aseksüel Ne Demek

Aseksüel Nedir - Aseksüel Ne Demek
Cinsel ilişkiye girmeye ihtiyaç duymayan ve zevk almayan kişi.

Aseksüel, sekse karşı ilgisiz veya isteksiz olan canlı. Aseksüellik, diğerlerine nazaran nadir karşılaşılan bir cinsel yönelimdir. Aseksüellik bir tercih değil, durumdur ve aseksüeller isterlerse cinsel ilişkiye girebilirler.

Tarihteki ünlü aseksüeller arasında; ressam Salvador Dali, besteci ve piyanist Şopen (Chopin), bilim adamı Newton, felsefeci Kant ve Tüketici Haklarının ilk savunucusu Nader yer almaktadır.

Psikanalizde hayat enerjisi olarak kabul edilen cinsel istek temel bir içgüdü olarak tanımlansa da güçlü bir kültürel değer belirleyicisidir de.Bireyin algılanma şekli bu içgüdüyü nasıl giderdiğine bağlıdır çoğu zaman. Aseksüel bu çeşitli derecelere ayrılan evrensel tanımlamaların en muğlak olanı olarak bilinmektedir.Aseksüel hormonal eksikliğin dışında bir bilinç durumu olarak görülebilir. Arzu olarak nesnenin ölümü özne olarak benliğin,bütün kabullerin dışında,yeniden oluşumudur.İnsanın cinsiyetini kaybetmeden uzun süreler askıya alması durumu bir çok dini ve mistik gelenekte yaşam öncesi ruhsal bütünlüğün geçerli olduğu formların ve sınırların dışındaki gerçek ülkeye dönüş özleminin emredici bir gerekliliği olarak kabul edilmektedir.

Aseksüel kelimesi, biyolojik cinsiyetini geçerli kabul etmeyenler için de kullanılır. Biyolojide eşeysiz üreme anlamına da geldiği için, Türkçe'ye yanlışlıkla "eşeysiz" olarak çevrildiği de olur.

Aseksüellik bir tercih
Daha çok kadınlarda yaşandığını bildiğimiz cinsel isteksizlikle karıştırmamak gerekiyor aseksüelliği. Zira libido sorunu yaşayan kadınlar, aslında iyi bir cinsellik yaşamak istiyorlar ama hormonal durumları, belki de psikolojik tutumları onlara mutlu bir seks hayatı için fırsat vermiyor. Oysa, aseksüellikte tam manasıyla “tercih” söz konusu. Psikolog Ayşe Kayhan, “Aseksüeller arasında libidoları düşük olanlar da olmayanlar da var” diyor. Üstelik bunun az ya da çok sevişmeyle de bir ilgisi olmadığını söylüyor. Dolayısıyla sevişmeye partneri kadar sıcak bakmayan, ama eninde sonunda isteyerek seks yapan kadın ya da erkek için aseksüellik söz konusu değil.

Aseksüel çiftler
Dünyada ve yakın zamanda Türkiye’de de aseksüeller sanal ortamda birbirlerini buluyorlar artık. Dolayısıyla buraları takip ederek pek çok aseksüel yaşam hikayesine rastlamak mümkün. Bireysel olarak değil, evliliklerinde karşılıklı olarak aynı kanıya vararak cinselliğe yer olmaması kararını verip ona göre yaşayan çiftler var dünyada. Elbette birbirlerine karşı sevgi duyup birbirlerine sarılıp sevgilerini gösteriyorlar. Ancak hiçbir zaman sekse varan bir yakınlaşma yaşamıyorlar. Kendi seçimleri olan bu hayat biçiminden mutlu olduklarını söylüyorlar.

Psikolog Ayşe Kayhan, “Hiç cinsel istek duymamak ciddi bir psikolojik sorundur” diyor, “Hormonal olarak libidonun düşüklüğü söz konusudur ve cinsel terapi ile tedavi edilmesi gerekir.”

Yaşamının başından sonuna kadar libidosu düşük olan ya da belli bir yaştan sonra cinsel isteksizlik duymaya başlayan insanların da bir sorunla karşı karşıya olduklarını söyleyen Kayhan, “Cinsel isteksizlik aseksülliğe neden olur, ama her cinsel isteksizlik aseksüelliğe götürmez” diyor.

Cinselliğe ara verme dönemi yaşanabilir
Birçok çiftin cinsel isteksizlik olmasına rağmen seks yaşamlarını sürdürdüğünü, ancak zamanla bu birliktelikte kalite düşüşü, ilgi azalması ve bir süre sonra kopma başlanacağını belirtiyor. Aseksüelliğin bu şekilde yaşanan cinselliğin bir adım ötesinde olduğunu söyleyen Kayhan, bunun bir tercihle olabildiği gibi, bir travma sonucu ya da ara veriş şeklinde de karşımıza çıkabildiğini anlatıyor. Örneğin bir dönem cinsel isteksizlik yaşadığınız için ya da yaşadığınız bir ilişki bittikten sonra içsel kırgınlık ve onarım sürecinde seks hayatına ara verirsiniz. Yani aseksüellik, insan hayatında geçici bir süre baş gösterebilir.

Kimlerde aseksüelliğe daha sık rastlanır?
Bu soruyu Ayşe Kayhan, “Egoları yüksek, benmerkezci insanların aseksüel olma oranları fazla” şeklinde yanıtlıyor. Ancak bunun yanı sıra özgüven problemi olan, çok silik, kendini çok aşağılayan, yok sayan insanlarda da görülebildiğine dikkat çekiyor. Buradan çıkarabileceğimiz sonuç, kişilik özelliği açısından marjinal uçlardaki insanlarda aseksüelliğin daha çok görülebildiği gerçeği.

Aseksüellik daha çok hangi yaşlarda görülüyor?
Aseksüelliğin daha sık görüldüğü yaşları 37-47 arası olarak gözlemlediğini söylüyor Ayşe Kayhan. “Çoğunlukla aseksüellik, uzun süreli bir ilişki sonrasında karşımızda çıkıyor” diyor.

Yeni nesle bakınca aseksüelliğin daha sık görülebileceği endişesi taşıdığını söyleyen Kayhan, nedenini şöyle açıklıyor:

“Şimdilerde yaşı 21-22 olan, cinsel deneyimi olmamış ve böyle bir merakı da olmayan genç sayısı çoğaldı. Bir yandan cinsel birleşme yaşı küçülürken, bir yandan da sadece kendi dünyasında yaşayan, birey olma noktasında kısılmış kalmış ama bireyselliği yanlış anlamış genç sayısı oldukça fazla.”

“Cinsellik düşünmeden yaşanılamaz”
Aseksüelliği bir yaşam biçimi olarak seçmiş ve bunun bir hastalık olmadığını savunan aseksüellere rağmen Ayşe Kayhan, aseksüel sayısının artmasını “endişe verici” olarak nitelendiriyor. Çünkü cinselliği düşünmeden yaşanmaz. Her birimizin bir cinsel kimliği var, buna göre giyinip, buna göre hareket ediyoruz. Hayattaki bütün rollerimizde cinsel kimliğimiz rol oynuyor.Cinsel Terimler Sözlüğü, aseksüel, aseksüel ne demek, aseksüel kimdir, aseksüel nedir, aseksüel ne demek, aseksüel hakkında bilgiler, aseksüel kime denir, aseksüel ne demektir, aseksüelin anlamı nedir, aseksüellik nedir, aseksüellik, aseksüellik belirtileri, Aseksüel ne demek
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim