Hakkında Bilgi

Aşil Tendonu Kopması

Aşil Tendonu Kopması ve İlk Yardım
Nedeni: Koordine olmayan kas gerilmesi veya direk fizikseletki ile ani ve aşırı zorlama.
Özel Bulgular: Diz-dirsek pozisyonunda, her iki ayak muayene masası kenarında serbest olarak sarkarken, baldır kavrama testinde sağlam tarafta ayak parmaklarında kopan tarafta hareket yoktur. Tendon üzerinde bir çukur izlenir.
Ek Uygulamalar: Mutlaka cerrahi onarım gereklidir. Kısa stireli olarak operasyona kadar alçılı tesbit yapılabilir.

İlk Yardım: Eklem fonksiyonunu korumak için erken dönemde egzersizlere başlanmalıdır. Düzenli olarak gel uygulanması önerilir.

Tedavi Sonrasr: Yetkili uzman gözleminde gerdirme egzersizleri yapılmalıciır. Zedeli bölgeye herhangi bir zorlanmadan sonra buz ile soğuk uygulanmalıdır. gel sürülmeye devam edilir.

Önlem Zedelenen bölgede oluşan yeni doku koordine olmayan kas kasılnıalarına yol açabileceği için aşırı yüklenmelerden sakırımalıdır.

aşil tendonu kopması, aşil tendonu kopması nedir, aşil tendonu kopması ne demek, aşil tendonu kopması neye denir, aşil tendonu kopması hakkında, aşil tendonu kopması ile ilgili bilgiler, aşil tendonu kopması bilgi, aşil tendonu kopması hakkında bilgi, aşil tendonu kopması ne demektir, aşil tendonu kopması anlamı, aşil tendonu kopması ile ilgili bilgi,
farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim