Hakkında Bilgi

Askeri Darbe Nedir

Askeri Darbe Nedir?
Askeri darbe, Hükümet darbesi ya da kısaca Darbe, devletin emrindeki resmi askerî kurumlara mensup kişi ya da kişilerin ani olarak anayasal olmayan yollarla mevcut hükûmeti devirmesi ve iktidara el koymasıdır. Yönetim biçimine yöneltilen radikal değişiklikleri önlemek amacıyla her zaman olmasa da çoğunlukla tanımı gereği şiddet içerir. Geniş halk kitlelerinin desteği olmadan yapılması ve köklü bir değişim hareketi olmaması sebebiyle devrimden ayrılır.

Darbeyi Kimler Yapar?
Devletin emrindeki resmi askerî kurumlara mensup kişi ya da kişilerce yapılır
Askeri Darbe Neden Yapılır?
Hükûmetlerin, ekonomik ve sosyal sorunları çözmekte başarısız oldukları gerekçesi belirtilerek askeri darbe yapılır. Bu iddaalar Cuntacılar tarafından ortaya atılır. Askeri darbeler aynı zamanda güçlü devletlerin zayıf devletler üzerindeki emellerini gerçekleştirebilmeleri için tercih edilen bir yol olarak da karşımıza çıkar. Örneğin CIA’in Şili darbesine destek vermesi gibi. Ayrıca, NATO’nun askerî kanadından 1974′te çıkan Yunanistan’ın, karşılığında Türkiye’ye hiçbir taviz verilmeden 1981′de veto edilmeden tekrar NATO’ya kabulü de ancak 12 Eylül 1980 darbesinden sonra mümkün olabilmiştir.

askeri darbe, askeri darbe nedir, askeri darbe ne demek, askeri darbe neye denir, askeri darbe hakkında, askeri darbe ile ilgili bilgiler, askeri darbe hakkında bilgi, askeri darbe ne demektir, askeri darbe anlamı,
farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim