Hakkında Bilgi

Atatürkün Ulaştırma Alanındaki İnkılapları

Atatürkün Ulaştırma Alanındaki İnkılapları
Türkiye şartlarına en uygun ulaşım aracı olarak treni gören Mustafa Kemal, demiryollarına çok büyük bir önem vermiş ve önemli merkezleri demiryolu ulaşımıyla birbirine bağlamıştır.

“Osmanlı İmparatorluğu zamanında yaptırılan ve 65 yılda biten 3350 km. lik demiryoluna karşılık Mustafa Kemal’in önderliğinde kendi gücümüzle 1925-1939 yılları arasında 3000 km.lik yol yapılmıştır.”

Millileştirme politikası gereğince, yabancı şirketlerin elinde bulunan demir ve denizyolu şirketleri de satın alınmıştır. Kapitülasyonlarla elimizden alınan Türk limanları arasındaki ticaret hakkımız, Lozan Antlaşması’yla geri alınmış, gemilerimiz limanlarımızda sefere başlamıştır. 1 Temmuz 1926 tarihinde ‘Kabotaj Kanunu’ kabul edilmiştir. Ayrıca yolcu taşıma işi devlete bırakılmış, ticari yükler konusu da devlet ve özel sektör arasında paylaştırılmıştır. Deniz işletmeciliği için ise 1938 yılında Denizbank kurulmuştur.

Büyük Atatürk, havacılığa da özel bir önem vermiş ve 1936 yılında kurulan ‘Devlet Hava Yolları’yla İstanbul-Ankara arası düzenli seferler başlatılmıştır.

Atatürk, Atatürkün ulaştırma alandaki inkılapları, Atatürkün ulaştırma inkılapları, Atatürkün siyaset alandaki inkılapları, Atatürkün inkılapları, Atatürkün ulaştırma alandaki inkılapları nelerdir, Atatürkün ulaştırma alandaki inkılapları nedir, Atatürkün ulaştırma inkılapları nelerdir, Atatürkün ulaştırma inkılapları nedir, Atatürk ün ulaştırma alandaki inkılapları, Atatürk ün ulaştırma inkılapları, Atatürkün ulaşım alanında yaptığı yenilikler,
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim