Hakkında Bilgi

Atropin Nedir

Atropin Hakkında Bilgi
Belladonna (Güzel Avrat Otu) adlı bitkiden elde edilen bir alkaloiddir. Tıpta çok değişik kullanım alanları vardır. Örneğin, göz dibinin muayenesinde, göz bebeğinin genişletilmesi için, ayrıca anesteziden önce üst solunum yollarında salgıların azaltılması için kullanılır.

Atropin Nedir
Patlıcangiller familyasının çeşitli türlerinden elde edilen önemli bir ilaç. Dhiyosiyamin ve Lhiyosiyamin olarak adlandırılan iki alkaloit maddeden meydana gelen atropin, etkisinin çoğunu Lhiyosiyamine borçludur. Atropin, asetilkolin adlı maddenin etkisini dengeleyecek bir tepki gösterir. Asetilkolin, parasempatik sinir sistemi sinir uçları tarafından salgılanan bir maddedir. Atropine bu özelliği nedeniyle «antiparasempatik» bir madde denilebilir.

Parasempatik sinir sistemi vücutta çok çeşitli etkilere yol açmaktadır. Bu nedenle, karşıtı olan atropinin de etkileri sayıca kabarıktır. Bu etkilerin çoğundan tıpta yararlanılır Bağırsak sancıları, safra ve böbrek taşlarının yol açtıkları ağrılar sırasında beliren karın kası spazmları atropin verilerek giderilebilir.

Atropin mide ve onikiparmak bağırsağının kasılmalarını da gevşeterek ülser tedavisinde yararlı olur. Sidik torbası yangısında (sistit) ve gece yatağa işeyen çocukların tedavisinde atropinin sidik torbasını gevşetici etkisinden yararlanılır.

Anestezi uzmanlarından çoğu, atropini solunum borularından gelebilecek salgıları ve tükürüğü azaltmak için kullanır. Göze damlatılırsa, hem göz merceğini ve hem de gözbebeğini çevreleyen kasları gevşeterek çeşitli nedenlerle tedavi edilmekte olan göze rahatlık verir.

Atropin, savaşta kullanılan bazı zehirli gazların ve organik fosforlu zehirler.içeren böcek öldürücülerin antikolinesteraz etkilerini de giderir. Atropin en çok sülfat tozu şeklinde kullanılır.
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim