Hakkında Bilgi

Bademcik Nedir

Bademcik Nedir
Boğazın iki yanında bulunan bezler.
Boğazın her iki yanında dilin dibinde üst tarafta nöbetçi olarak bulunan bademcikler yutağı mikroplara karşı korur.

Gerçekten de bademcikler lenf bezleridir; içlerinde mikroplara karşı etkin biçimde mücadele edebilecek özel türden akyuvarlar bol miktarda bulunur. Solunum aygıtının giriş kısmının her iki yanında yer alan bademcikler böylelikle organizmamızı burundan veya ağızdan içeri girebilecek bütün hastalık mikroplarına karşı savunur.

Bu savunma tepkisi kendini (sözgelimi bir anjin vakasında) bademciklerde ağrılı bir bademcik iltihabı (yangısı) biçiminde gösterir.

Bununla birlikte bademciklerin bir savunma aracından çok bir tehlike haline dönüştüğü durumlar da yok değildir. Gerçekten bazı kişilerde özellikle çocuklarda bu organlar öylesine duyarlıdır ki sürekli olarak mesele çıkarır ağrır ve solunuma engel olacak kadar şişer; o zaman bademciklerin ameliyatla alınması gerekir.

Vücutta yapı ve görev bakımından bademcikleri andıran başka bezler de vardır: dil bademciği yutak bademciği bağırsak bademciği gibi.
Tıp Terimler Sözlüğü, Bademcik, Bademcik nedir, Bademcik ne demek, Bademcik hakkında, Bademcik bilgi, Bademcik hakkında bilgi, Bademcik ne demektir, Bademcik ile ilgili bilgi
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim