Hakkında Bilgi

Barboros Hayrettin Paşa Türbesinin Tarihi

Barboros Hayrettin Paşa Türbesinin Tarihi
Beşiktaş Barbaros Bulvarı ile Beşiktaş Caddesinin birleştiği köşede yer alır.

Beşiktaş’da Sinan Paşa Camii karşısında yer alan Barboros Hayrettin Paşa Türbesi, 1541-1542′de Mimar Sinan tarafından inşaa edilmiştir. 1546 yılında vefat eden Barbaros Hayrettin Paşa, 21 Eylül 1534 yılında bizzat kendisi tarafından yazdırılmış olan Barbaros Vakfiyesi’nde,Beşiktaş’taki medrese yanına yaptırdığı türbeye defnedilmesini vasiyet etmiştir.

Beşiktaş’ın boğazı gören iskele meydanında bulunan türbe, Osmanlı klasik mimarisine uygun bir şekilde inşa edilmiştir. Kesme taştan, sekizgen planlı türbenin, kubbesi sekizgen kasnak üzerine oturtulmuştur. Türbenin girişinde, mermer iki sütunlu, sivri kemerli, çapraz tonozlu revak yer almaktadır. Yedi cephesinde iki sıra halinde toplam 14 pencere bulunana türbenin, üst sıradaki renkli camlı pencereleri özgün değildir. Yapının pencere üstleri ve kubbesi kalem işleriyle bezelidir. Türbenin içinde Kaptan-ı Derya Cafer Paşa,Barbaros’un oğlu ve eşinin mezarları da yer alır.

XX. yüzyılın başlarında türbenin etrafı tamamen gecekondularla çevriliyken,meydan düzenlemesi çalışmalarında bunlar yıktırılmış ve türbenin etrafı bugünkü haline getirilmiştir.Yapı, hemen yanında bulunan Deniz Müzesi’nin yönetimindedir ve sadece 1 Temmuz Kabotaj Bayramı ile 4 Nisan Deniz Şehitlerini Anma Günü gibi özel günlerde ziyarete açıktır.

Sadrazam Rüstem Paşa'nın kardeşi Kaptan-ı Derya Sinan Paşa tarafından yaptırılan bu külliye cami günümüze ulaşmayan çifte hamam külliyeye daha sonra yaptırılan sıbyan mektebinden oluşmaktadır.

Kitabesine göre 1555'de Sinan Paşa'nın ölümünden sonra bitirilmiştir. Mimar Sinan'ın eserlerindendir.

Avluyu son cemaat yeri ile birlikte kubbesiz ve kiremitle örtülü bir kısım çevirmektedir.

Tek şerefeli bir minaresi vardır. İki kapılı bahçenin ortasında ise 4 mermer sütunlu bir şadırvan bulunmaktadır.

barboros hayrettin paşa türbesi, barboros hayrettin paşa türbesinin tarihi, barboros hayrettin paşa türbesi hakkında bilgi, barboros hayrettin paşa türbesi ile ilgili bilgi, barboros hayrettin paşa türbesinin tarihçesi, barboros hayrettin paşa türbesi nerde, barboros hayrettin paşa türbesi nerede, istanbulda gezilecek yerler, hakkında-bilgi-nedir,
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim