Hakkında Bilgi

Basur Tedavisi

Basur Tedavisi
Hastalığın oluşumunun önlenmesinde kabızlığın yada bozulmuş barsak düzeninin ortadan kaldırılması esastır. Bu işlem daha ilk tuvalet alışkanlıklarının oluşmaya başladığı ilk çocukluk dönemine kadar indirilerek başlatılmalıdır, çünkü hastalık yıllar süren kabızlık yada barsak düzensizliğini takiben ortaya çıkmaktadır. İnsanlar günde bir yada iki defa rahat bir şekilde dışkılama yapabildiklerinde normal bir barsak düzeni olduğu söylenebilir. Bunun oluşabilmesi için insanların düzenli ve dengeli beslenmesi gerekmektedir. Özellikle sebze ve meyveden zengin, yeterli miktarda sıvı almak şartıyla. Belirli zaman aralıklarında dışkılama yapabilmelidirler. Konumuzla ilgili kabızlık, toplumda sık karşılaştığımız ve bahsettiğimiz makat hastalıklarına yol açan kabızlıktır. Ama bunun dışında bağırsakların yukarı kısımlarında oluşabilen tümoral lezyonlara bağlıda kabızlık yada diğer barsak düzensizlikleri olmaktadır. Bu durumun tespiti zaten hekimin sorumluluğundadır.

1.KONSERVATİF TEDAVİ
A. Sebze, meyveden ve sıvıdan zengin diyet uygulanmalı
B. Bölgesel olarak uygulanan merhem yada fitiller

2.SKLEROTERAPİ (ENJEKSİYON TEDAVİSİ)

3.RUBBER BAND LİGASYON

4.CRYOSURGERY

5.İNFRARED FOTOKUAGÜLASYON

6.LORD’UN MAXİMAL ANAL DİLATASYONU

7.ELEKTROSURGİCAL UNİT

8.LASER UYGULAMALARI

9.HEMOROİDEKTOMİ AMELİYATLARI

a. Miligan morgan metodu
b. Ferguson metodu
c. Whitted metodu
d. Stapler hemoroidektomi v.b. tarif edilen değişik cerrahi metotlar bulunmaktadır.

Biz kliniğimizde modern tedavi şekillerini uygulamakta ve bu tedaviyi hastalar için diş çektirmekten kolay hale getirmiş durumdayız. Beş yıllık tecrübemiz bulunmaktadır ve tedaviden sonra hastalığın yenileme ihtimali yok denecek kadar azalmıştır. Problem gelişen hastaların kontrolü için ise dakikalar yetmektedir.

SKİN TAK: Hemoroit bahsini tamamlamadan bu kavramı da açıklamak istiyorum. Çünkü,bu hal hastalar yada konuya çok vakıf olmayan hekimler tarafından sıklıkla, hemoroit kastı ile basur teşhisi konularak, ilgisiz tedaviler tatbik edilmektedir. Skin taklar anal bölgede oluşan değişik büyüklüklerdeki deri kıvrımlarıdır, hastada zaman zaman ağrı fakat daha çok kaşıntıya yol açarlar. Bu durum özel olarak anal fissürlerde (makat yırtıklarında) oluşmakla birlikte, chron hastalığında, pruritis anide görülür. Ama sebep olarak ortaya hiçbir şey koyamadığımız durumlarda olabilmektedir. Bunlar lokal anestezi altında basit bir işlemle çıkartılmalıdır. Yalnız crohn hastalığı yada kan kanserine bağlı gelişen skin taklarda ayni işlemlerden şiddetle kaçınılması gereklidir.

NON SPESİFİK HİPERTROFİK ANAL PAPİLLA
Bu durumda sıklıkla basur teşhisi alabilmektedir. Makatın yaklaşık 2cm iç kısmından gelişen, çoğu kez makat içinde bulunan, bazen de anüsten dışarı doğru sarkan, fibröz poliplerdir. Sarkmış hemoroitler gibi şikayete sebep olduklarından dolayı hastalarda makat kaşıntılarına yol açmaktadırlar. Tedavi prensipleri, skin taktaki gibidir.

Basur, Basur nedir, Basur ile ilgili bilgiler, Basur nasıl tedavi edilir, Basur hakkında bilgi, Basur Tedavisi, Basur Tedavi Yöntemleri, Basur Ameliyatı, Basur İlaçları, Hemoroid Tedavisi, Basur Tedavi Çeşitleri,
farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim