Hakkında Bilgi

Bebeklerin Az Uyumaları ve Çareleri

Bebeklerin Az Uyumaları ve Çareleri
Bebeğiniz umduğunuzdan daha az uyuduğunda üzülebilirsiniz ancak bu sorunu yaşayan sadece siz değilsiniz. Bebeğinizin kendine has uyku düzeni günden güne ve geceden geceye değişebilir. Bebeğinizin ilk haftalarında bebeğinizin uyku düzeni sizi etkileyecektir. Uykularınızın bölünmesi ve gece beslemeleri sizin yaşam rutinizi değiştirecektir. Yenidoğan bebeğiniz en gürültülü ve hareketli anlarda uyuyacak ve buna rağmen ani bir seste uyanacaktır. Çoğu zaman çok uykulu görünen bebeğiniz emzirme vaktinde bile uyanmıyorsa hasta olabilir. Bir bebeğin hiç hastalanmayacağını zaten düşünmeyin. Eğer endişelenirseniz çocuk doktorunuzu arayabilirsiniz.
Işığı açmadan ihtiyaçlarını giderin

Gece bebeğinizi beslemeniz, altını değiştirmeniz gerekirse ışığı açmadan, yumuşak bir sesle onunla konuşarak bunu yapmalısınız. Bebeğiniz gece ve gündüz arasındaki farkı bilmez. Bebekler gece uyumaya alışmış olarak dünyaya gelmezler. Size duygusal olarak bağlı bebeğinizin size gece veya gündüz ihtiyaç duyduğunu unutmayın. Ailenizdeki uyku düzenini ona öğretmek biraz zaman alabilir.

Bebekler yetişkinlerden daha hafif uykuya sahiptir
Bebeklerin Uykusu - Yetişkinler ile bebeklerin uyku derinlikleri de farklıdır. Yetikinler uykularının % 75 - 80'inde derin uyurlar. Bebekler ise uyku dönemlerinin % 50'sinde hafif uykudadırlar yani çok kolay uyanabilirler. Araştırmalarda 9 aylık bebeklerin % 22'sinin zor uykuya daldığını gösteriyor. Gece uyanmaları 9 aylık bebeklerin % 42'sinde ve 1-2 yaş aralığındaki bebeklerin % 20 ve 26'sında görülüyor. 6 aydan sonra bebeklerin % 50'sinde yeni uyku problemleri, gece uyanmaları ile karşılaşılabilir.
Bebeler ne kadar uyumalı - Uyku ihtiyacı çocuktan çocuğa değişir. Bazı bebekler 8 saat veya daha çok uyumaya ihtiyaç duyabilir, bazıları da 5 veya 6 saat civarında uyku ile yetinebilir. Bazıları gece 22:00 gibi bazıları da gece yarısı uykuya dalabilir.

İlk 5 ay
Yenidoğanlar ilk 5 ayda geceleri uyanarak yaklaşık 8 saat uyur. Belki uyanmadan 1 saat, belki de 3-5 saat uyuyabilirler.
Önemli noktalar
* Anne sütü ile beslenme bebekler için en yararlısıdır ancak bu onların sık uyanmalarına ve uykularının hafif olmasına neden olabilir.
* İlk aylarda bebeğinizin uyku düzenini oluşturmaya ve ihtiyaçlarını karşılamaya çalışırken, bebeğiniz gece ve gündüz arasındaki farkı öğreninceye kadar sabırlı olun.
* Bazı bebekler 3-4 ay civarında gecede 5-6 saatlik sıkı bir uyku çekebilirler. Bazıları ise önceden olduğundan daha sık uyanabilirler.
Rutin hale getirmek
İlk 1-3 ayda uyku düzeni sabahları kesintisiz uyuma, öğleden sonra da kısa bir uyutma düzeni ile rutinleştirilebilir. Gece uyanmaları normalleşir ve bu şekilde devam eder.
Bebeğiniz büyürken...
6-8 civarında bebeğiniz geceleri beslenmeye ihtiyaç duymaksızın 6-8 saat uyuyabilir. Ancak uyku ve beslenme düzenlerinin hep aynı kalmayacağını hatırlayın. Ayrıca, bebeğiniz sizinle aynı uyku saatlerini paylaşmak zorunda değildir. Belki siz gecenin bir yarısı uyanacaksınız.
Bebeğinizi nasıl uyutacağınızı ve gece uyandığında tekrar uykuya dalmasını nasıl sağlayacağını öğrenmek zorundasınız. Bebeğinizi her zaman uyutmaya çalışırsanız uyku problemleri ortaya çıkabilir.

Gece uykusu
3 aylıkken bebeğinizin uyku düzenlerine dikkat ederseniz alışkanlıklarını güçlendirirsiniz.
Eğer gece az uyumaktan huzursuzsanız, moraliniz kötüyse ve sabrınızı kolayca kaybediyorsanız çocuğunuzun uyku sorununu çözmeniz gerekiyor. Bunu yapmanın birçok yolu bulunuyor ve bunu ailenizin rahatı için kısa zamanda seçmenizi öneririz. Çoğu aile bebek uyuyuncaya kadar saçlarına ve ellerine dokunarak beşiğin yanında kalmayı tercih eder. Aşama aşama onu bu şekilde uyutmaktan vazgeçerek, yanında durmaktan yavaş yavaş uzaklaşabilirsiniz. Kapıya yakın oturup odadan ayrıldıktan sonra artık odada kalmaya ihtiyaç duymayabilirsiniz. Eğer bebeğiniz uyanırsa veya huzursuz olursa yanına giderek sadece "gece gece" diyerek fazla müdahale etmeden yerinize geri dönebilirsiniz.

Bebek odası
Bebeğinizin uyku düzenini oluştururken her zaman kendi yatak odasında kalmasını sağlayın ve daha kolay uyuyabileceğini düşünerek farklı mekanlara, TV yanına veya insanların yanına götürmeyin. Bu sefer daha fazla uyanmaya başlayacaktır. Ağlamaların normal olmadığını düşünüyorsanız mutlaka doktorunuzla nedeni hakkında konuşmanızı öneririz.

Uyku düzenini oluşturmak için...
- Yatma zamanına, banyo, beslenme zamanlarını sürekli değiştirmeyin...
- Uykuya dalması için bebeğinize zaman tanıyın. Ağlayınca hemen kalkıp bakmayın ancak bebeğiniz çok uzun süre ağlıyorsa onu asla o halde bırakmayın.
- Bebeğinizin gece ile gündüzü ayırt etmesi için gece gündüze oranla biraz daha sessiz bir ortam oluşturun.
- Bazı bebekler ev halkının seslerini duyduklarında daha mutlu olurlar. Bebeğinizin uykusunun geldiğinden emin olduğunuz zaman hikayeler anlatabilirsiniz. Ailenizde stres faktörü fazla ise bebeğinizin bunu hissedebilir ve uyumakta zorlanabilir.
- Yazın hava daha aydınlık olacağı için bebeğiniz erken uyanabilir. Bu nedenle daha loş bir ortamda uyumasını sağlayabilirsiniz. Bebeğinizle ilk 6 ay aynı odada uyuyabilirsiniz.

Bebek, Bebekler ne kadar uyur, Bebekler ne kadar uyumalı, Bebeklerin uyku süresi, Bebeğim az uyuyor, Bebeklerin Az Uyumaları ve Çareleri, Bebeklerin Uyku Düzenleri, Bebekler Kaç Saat Uyumalı, Bebeklerin Uyku Düzenleri, Bebeklerin Uyku Sorunları, Bebeklerin Uyku Saatlari, Bebekler Ne Kadar Uyumalı,
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim