Hakkında Bilgi

Biberonla beslemenin zararları

Biberonla beslenmenin zararları
Biberonla beslenen bebeklerin kiloları dikkatle izlenmelidir. Fazla kilo alıyorsa, nedeni onu fazla beslemeniz olabilir. Mama çok yoğun olursa zarar verebilir, kutu üzerinde yazılı bilgileri ve talimatları dikkatle okuyun.

Uzun süre biberonla beslenen çocuklarda diş çürümelerine daha sık rastlanılmaktadır.

Plastik biberon, su bidonları ve daha birçok malzemede kullanılan Bisfenol A maddesinin sıcakla birleştiğinde kansere neden olduğu ortaya çıkınca Kanada hükümeti, biberon satışlarını yasakladı.

Bebeğinize verdiğiniz mamanın sürekli türünü ve markasını değiştirmeniz onun midesini bozabilir.

Süt çocuğu için yapılan mamalar daha kolay hazırlanması için toz halinde satılır. Kutusunun üzerinde ne kadar suya ne kadar toz karıştırılacağı yazmaktadır. Uygun ölçekte tozu kaşık ile aldıktan sonrafazlasını bir bıçak yardımı ile sıyırın. Size tavsiye edilen oranlara titizlikle uymanız bebeğin uygun kilo alması için önemlidir, aksi takdirde bebeğiniz aşırı kilo alabilir. Fazla su ile hazırlanan mamalar ise bebeğin kilo alımını yavaşlatır.

Bildiğiniz gibi bazı emzik, biberon ve süt sağma ve saklama kapları polikarbondan yapılmıştır. Polikarbon (PC) bir çeşit plastik olup ana maddesi bisphenol A’dır (BPA). Bir çok ülkede yapılan araştırmalarla BPA maddesinin fare sağlığına zararlı olduğu gösterilmiştir. BPA’nın sağlık üzerindeki bazı zararlarını şöylece
özetleyebiliriz:

1) Obeziteye yani şişmanlığa yol açabilir.

2) Diyabete yani şeker hastalığına yol açabilir.

3) Hiperaktivite yapabilir.

4) Düşüklere yol açabilir.

5) Sperm kalitesini bozarak ve sperm miktarını azaltarak kısırlığa neden olabilir.

6) Prostat kanserine ve meme kanserine yol açabilir.

Doktorların topluma ve özellikle anne-babalara önerileri şunlardır:

1) Piyasada BPA kullanılmadan üretilmiş biberon ve süt sağma kabları mevcuttur. Anne babaların özellikle bunları kullanmalarını öneririm. Bu ürünlerin üzerinde Türkce BPA’sız veya İngilizce BPA free yazısını özellikle aramanız iyi olur.

2) Bu ürünlerin BPA’sız (BPA free) çeşitlerini bulamazsanız cam şişe kullanılarak üretilmiş ürünleri tercih edebilirsiniz.

3) BPA’nın sağlığa zararları konusundaki araştırmalar yüksek miktarlardaki BPA’nın fareler üzerinde uygulanmasına dayanmaktadır.Yani henüz insanlar üzerinde yapılmış yeterli araştırma yoktur. Bu konuda çok önemli bir nokta olarak dikkatinizi çekmek isterim ki: deney ve araştırmalarda kullanılan BPA düzeyleri günlük hayatta karşılaştığımız piyasa ürünlerinde kullanılan miktarlardan çok ama çok daha fazladır. Bu yüzden dikkati elden bırakmaksızın halen devam etmekte olan araştırmaların sonuçlarını sabırla beklemeliyiz.

Biberon, Biberonla beslemenin zararları, Biberonla beslemenin zararları nelerdir, Biberonla beslemenin zararı, Biberonla beslemenin zararı varmıdır, Biberonla besleme, Bebekleri biberonla beslemenin zararları nelerdir, Biberonun zararları,
farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim