Hakkında Bilgi

Bitkilerde Tozlaşma Nedir

Bitkilerde Tozlaşma Nedir
Olgunlaşan erkek organdan dağılan çiçek tozlarının (polenlerin), çeşitli vasıtalarla dişi organın tepeciği üzerine gelmesine tozlaşma denir.

Tozlaşmanın başarılı olabilmesi için, bitkiler çok fazla polen üretir. Böylelikle çiçek tozlarının dişi organ tepeciklerine ulaşma olasılığı artar. Polenlerin dışında bulunan dış gömlek, uçuşmalarına yardımcı olacak yapı kazanmıştır. Milyonlarcası rüzgârla uçuşan çiçek tozlarının yalnızca çok az bir kısmı dişi organa ulaşır. Ancak, bu genellikle bitkinin neslini sürdürmesi için yeterli sayıdadır.

Tozlaşma, böcekler aracılığıyla da yapılır. Böcek vücudu üzerinde birçok çıkıntı ve kıllar vardır. Çiçek tozlarının yapısı da böceklere yapışmaya uygundur. Böcekler, vücutlarına yapışan çiçek tozlarını çiçekten çiçeğe taşırlar. Yağmur ve akarsular, kuşlar, insanlar, diğer birçok hayvanlar da tozlaşmayı sağlayabilir.

tozlaşma, tozlaşma nedir, bitkilerde tozlaşma, bitkilerde tozlaşma nedir, bitkilerde tozlaşma ne demek, bitkilerde tozlaşma hakkında, bitkilerde tozlaşma ile ilgili bilgiler, bitkilerde tozlaşma bilgi, bitkilerde tozlaşma hakkında bilgi, bitkilerde tozlaşma ne demektir, bitkilerde tozlaşma ile ilgili bilgi, tozlaşma nasıl olur
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim