Hakkında Bilgi

Bitlenme Tedavisi Nedir - Bitlenme Tedavisi Hakkında Bilgiler

Bitlenmenin Tedavisi Nasıldır?
Tek uygulama ile kısa sürede etki göstermeli. Güzel kokulu, saçları dolaştırmayan, taramayı zorlaştırmayan, etrafa bulaşmayan, boyalı ve permalı saçlarda problem yaratmayan özelliklere sahip olmalı. Kalıcı etkisiyle bitlerin saça tekrar yerleşmesini engellemeli. Sadece bitleri değil, sirkeleri de yok etmeli. Kullanıcı tarafından iyi tolere edilmeli, yan etkileri olmamalı. Kullanıcıya toksik etkisi olmamalı

Tedavi Türleri
Kimyasal tedaviler

Kafa biti için bir kimyasal tedavi seçmeden önce şunları göz önüne alın: Tedavi ettiğiniz kafalarda gerçekten kafa biti olduğundan emin olun ve yoksa tedavi etmeyin. Mevcut olan önleyici bir tedavi yoktur; bu durumda, kafasında bit
olmayan ve tedavi uygulayan aile üyelerinde bir etkisi olmaz ancak kimyasal tedaviye karşı direnç geliştirteceklerinden bit sorununa katkıda bulunurlar.

Oniki aylıktan küçük bebekler, gebe veya emziren kadınlar ya da kafa derisi tahriş olmuş veya iltihaplı kişiler tedavi görmemelidir. Tavsiye için bir sağlık profesyoneline danışın.

Ürün gözlerinize girmesin.

Birçok ürünün çok ağır bir kokusu vardır. Herhangi bir süre için saçta bırakılan ağır kokulu bir madde çocuğunuzun sinirlerini bozabilir.

Ticari bir kafa biti ilacı denerken kesinlikle önce etiketi okuyun ve belirtildiği şekilde uygulayın. Çaresiz durumlarda, bitleri öldürmek çabasıyla ürünü, önerildiğinden daha fazla kullanmak çekici gelebilir. Ancak, dozu artırmanın tedavinin ne kadar iyi sonuç verdiği üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.

Çocuğunuzun başında haşarat ilaçları, eter veya gazyağı kullanmayın.

Isı ürünü etkisizleştirebileceğinden tedaviden sonra saçınızı kurutma makinesi ile kurutmayın.

Tedaviden sonra saçınızı 1-2 gün yıkamayın.

Ürünü saçın her teline, baştan sona uygulayın, 20 dakika bırakın ve iyi kaliteli bir bit tarağı ile tarayarak ürünü bir kağıt havluya silip çıkarın.

Ölü bitler bulunmuşsa, ürün işe yaramış demektir. Ancak, hiç bir ürünün yumurtaları öldürdüğü görülmediğinden, ilk tedaviden sonra yumurtadan çıkmış olan bitleri öldürmek için, yedi gün sonra kimyasal tedavinin yeniden uygulanması
gerektiğini anımsamak önemlidir.

Canlı bitler bulursanız, tedavi herhalde işe yaramamış olmalıdır. Ya içeriğinin farklı etkisi olan başka bir ürün kullanın (etiketi okuyun) veya tarak ve saç kremi yöntemini kullanın.

Tarak ve saç kremi yöntemi
Kafa bitleri, karınlarının altında bulunan küçük açıklıktan nefes alırlar. Saçın ve böylece bitlerin kalın ve yapışkan bir madde ile kaplanmasıyla bu açıklıklar kapanarak bitin nefes almasını yaklaşık 20 dakika durdurur. Bu yöntemin kullanılmasıyla bitler ne yazık ki ölmezse de yavaşlarlar, böylece onları yakalayabilirsiniz.

Nitbusting, kafa bitlerinin denetlenmesi için tarak ve saç kreminin (veya başka bir yapışkan ürünün) kullanıldığı bir yöntemdir. Bu yöntemin kullanılması bitleri veya yumurtalarını öldürmez ama iyi kaliteli bir takım taraklar onları temizleyecektir.

Evde çocuğunuzla Nitbusting yapıyorsanız, şunları yerine getirin:
1. Çocuğunuzu bacaklarınızın arasına yerleştireceğiniz alçak bir tabureye oturtmayı ve siz işi yaparken bir saat süreyle bir video seyrettirmeyi deneyin.
2. Akan saç kremini tutmak için çocuğun omuzlarına bir havlu veya mutfak kağıdı örtün.
3. Saçtaki tüm maddeleri çıkartın ve örgülerle bağları çözün.
4. Kafa derisine bolca saç kremi dökün ve tüm saç tellerini baştan başa bununla masaj yapın. Çok miktarda saç kremi kullanacaksınız. Bitlere ulaşmasını sağlamak için her saç telinin kaplanması gerekmektedir.
5. Bitler kafa derisine yakın yaşar, o nedenle kafa derisine yakın saç tellerini kapladığınızdan emin olun. Saç kremini saçın tüm uzunluğuna sürmeniz gerekmez. Taramak onu yeterince yayacaktır. Uygulamanın amacı, onları tarakla yakalayana kadar kafa bitlerinin hareketlerini kısıtlamanızdır.
6. Saç kremini uyguladıktan sonra, büyük bir tarak kullanarak saçtan enseden başlayıp tepeye doğru küçük bölümler ayırarak çalışın. Yumurtalar sıklıkla kulakların arkasında ve başın arkasına doğru olan yerlerde bulunur. Bu yöntemi
kullanarak kafa bitlerini büyük bir olasılıkla başın tepesinde ve ön tarafında bulacaksınız.
7. Saç çözülüp düzeltilebilecek hale geldiğinde her bölümü birkaç kez taramak için ince bir bit tarağı kullanın.
8. Her taramadan sonra saç kremini kağıt havluya silin. Çocukta kafa biti varsa, bunları havluda göreceksiniz.
9. Kağıt havluda daha başka bit, kurtçuk (yeni yumurtlanmış bit) veya yumurta kalmayana kadar her bölümü taramayı sürdürün. Sık sık, yok etmenin uzun zaman aldığı birçok eski yumurta zarı göreceksiniz.
10.Her saç bölümünü taramayı ve yeniden taramayı bitirdiğinizde, ya yeniden örün veya arkaya bağlayın. Çok kısa ise, çocuğa ilginç bir saç biçimi önerin! Oğlanlar saçlarının dik kalmasınından hoşlanırlar.

Tarak ve saç kremi yöntemi hakkında bilmeniz gereken diğer şeyler

Saçın uzunluğuna ve türüne bağlı olarak, saçın düğümlenmemesi için, saç kremini sürmeden önce uzun ve kalın saçları düzgün bir şekilde bölümlere ayırmak daha kolaydır.

Kafa bitleri çoklukta başın tepesinde toplandıklarından saçın bu son bölümlerine ulaşana değin yetişkin bitleri bulamayabilirsiniz. Ancak, iyice bitlenmiş olan kafaların her tarafından bir vardır. İyi bir kafa biti tarağı kurtçukları da ortadan kaldırmalıdır. Bunları çıplak gözle görmek güç olabilir, ama kağıt havluya küçük haşarat gibi çıkarlar.

Bitlenme tedavisinde kullanılan çeşitli maddeler şunlardır:

* Gamma Benzen Hekzaklorid
Böceğin sinir sistemini felç ederek etki gösterir. Ülkemizde yasaklanmıştır.

* Benzil Benzoat
Deri ve mukozayı tahriş ettiği için bit tedavisinde pek tercih edilmez.

* Fenotrin (Sumitrin)
Işıkta stabilitesini koruyamaz. Uygulamadan sonra güneş ışığı altında etkinliğini yitirir. Bu nedenle kalıcı etkisi yoktur.


Tıp Deyimler Sözlüğü, Bitlenme Tedavisi Nedir, Bitlenme Tedavisi Ne Demek, Bitlenme Tedavisi Anlamı, Bitlenme Tedavisi Hakkında Bilgi, Bitlenme Tedavisi Özellikleri, Bitlenme Tedavisi Nasıl,


Farmasi Mays Katalou 2018
Eitim ve gretim Eitim ve gretim