Hakkında Bilgi

Alexsander Graham Bell Hakkında Bilgi

Alexsander Graham Bell (1874 - 1922)
Telefonu ilk yapan ilim adamı. İngiltere' de Edinburgh' da doğan BelI Amerikalı olup, keşfettiği telefonla ün yapmıştır. l847'de Edinburgh'da doğmuştur. l868'de Londra'ya gelerek, hem babasına konuşma öğretmenliği ile yardım etmiş, hem de üniversite tahsili yapmıştır. Daha sonra iki kardeşinin veremden ölmesi üzerine l870'te daha elverişli havası olan Kanada'nın Ontario bölgesine ve l87l'de Boston'a göç etmiştir. Burada sağırların işaret lisanını kullanmaksızın konuşmalarını öğretmek üzere babasının metodunu yaymıştır. Boston'a yerleşmiş ve Boston Üniversitesine profesör tayin edilmiştir. Daha sonraları özel talebelerinden biri olan Mabel Hubbard ile evlenmiştir. Eşi doğuştan sağır olup, babası, Bell'in çalışmalarını çocuğuna yaptığı yardım sebebiyle desteklemiştir.

Bell, boş zamanlarını telgrafa ve Alman bilim adamı Hermann Helmholz'un sesi elektriğe çevirme araştırmasına hasretmiştir. Bu çalışmaları sırasında, insanın işitme mekanizmasını yakından incelemiş ve bir şans eseri, insan sesinin elektrik akımı yardımı ile nasıl iletildiğini ortaya çıkarmıştır. Meşhur Amerikan bilim adamı Joseph Henry'nin teşvikleriyle Bell bu buluşunu pratikte uygulamaya çalışmıştır.

7 Mart l876'da patentini aldığı telefon, bir ucunda ses ile titreyen bir zar ve böylece bir elektrik devresindeki akımı kontrol ederek, diğer uçtaki zarı titreten bir mekanizmadan ibarettir. İngiliz bilim adamı Lorol Kelvin bu buluşu 1876 Philadelphia fuarında gördüğünde "harikalar harikası" olarak isimlendirilmiştir. Kayınpederinin ve arkadaşlarının da yardımıyla Temmuz 1877' de "Bell Telephone Company" kurulmuştur. Balmumunun gramofon plaklarında kullanılmasını bulması bir başka keşfidir.

Bell hayatının daha sonraki kısmını ilmi konulara özellikle sağırlara, adamıştır. l896'da Harvard Üniversitesi, konuşma üzerinde ilmi çalışmalarını takdire layık bularak, kendisine bir akademik derece vermiştir. İrsiyetten gelen konuşma bozukluklarını incelerken, irsiyet ve bunun ile ilgili konuları da araştıran Bell, 1922 yılında Kanada'da ölmüştür.

Alexsander Graham Bell, Alexsander Graham Bell Hayatı, Alexsander Graham Bell Hakkında Bilgi, Alexsander Graham Bell Kimdir, Alexsander Graham Bell ile ilgili bilgi, Alexsander Graham Bell neyi buldu, Alexsander Graham Bell ne buldu
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim