Hakkında Bilgi

Gugliemo Marconi Hakkında Bilgi

Gugliemo Marconi
Gugliemo Marconi, İtalyan fizikçi ve buluşçu. İlk başarılı telsiz telgraf sistemini geliştirdi. Kısa dalga radyo iletişimi üzerine yaptığı çalışmlarla modern uzun erimli radyo yayımcılığının gelişmesini olanaklı kıldığı için, radyonun babası olarak bilinir. Başka bilim insanlarının katkılarıyla geliştirilen radyo, televizyonun bulunuşuna dek en önemli kitle iletişim aracı olarak kaldı.

Marconi, tasavvur edemeyeceğiniz kadar, mücadeleci bir yapıya sahip. Gençliğinde, önce morsu öğrenmiş. Çok tutkun bir aileye sahip. Özellikle annesi ve kardeşleri, Marconi’yi çalışmalarında sonuna kadar destekleyip yanında olmuşlar.

İnsanlar arasındaki telli telgraf haberleşmesinin, telgraf teli gidebilen yerleri şanslı, ama telgraf tellerinin gidemediği yerleri şanssız kılması, Marconi’yi çok üzmüş. Tesadüfen, aksi elektrik kutuplarına bağlı iki elektrotun birbirine çarpmasıyla, uzakta duran bir pusula ibresinin oynaması, Markoni’yı elektromanyetik dalgaların arada tel bağlantısı olmadan havaya yayıldığına inandırmış.
Böyle bir belirti üzerine, başta H. Hertz gibi değerli bir bilgin olmak üzere, bazı bilim adamları tarafından atmosfere yayılan elektromanuyetik dalgalarla ilgili çeşitli çalışmalar başlatılmıştır. Marconi de, bu çalışmaları esas alarak, insanlığa hala hizmet eden bu çok değerli buluşun ilk temellerini atarak yola koyulmuştur.

O zamanın teknolojılerini kullanarak kablosuz haberleşmeyi gerçekleştirebilmek için yaptığı denemelerini, çok kötü şartlara rağmen, ailesinin de desteği ile tasavvur edilemeyecek nitelikte azim ve özveri ile yapmış olmasını takdir etmemek mümkün değildir.

Bazen biz amatör haberleşmeciler dahi, aklımıza estikçe, kullandığımız cihazların antenleri ile oynayıp, acaba daha iyi bir netice alabilirmiyiz umudunu taşımaktayız. Bir de Marconi’nin o zamanki halini düşünün. Bırakın anten direğini, Uçurma ve balonlar kullanarak antenini bir miktar yükseltip havada tutma imkanlarını denemiş. Geliştirdiği verici ve alıcı cihazlar , o zamanki teknolojik şartlar düşünüldüğünde, insanı hayretler içerisinde birakıyor.

İlk denemelerinde 3 metre, 5 metre ve on metre derken 100 metrelere kadar kablosuz haberleşme mesafesini uzatmayı başardı. Mors devamlı gündemde. Marconi, artık çok emin olduğu bir denemesinde, mors alfabesinde karşılığı üç adet nokta olan S harfini karşı tarafa gönderdi.

Marconi, memleketi olan İtalya’da, bu buluşunun patentini alamadı. Zamanın İtalyan PTT si, bu değerli buluşa o kadar ilgisiz kaldı ki, anlamak mümkün değil. Marconi pes etmedi. Bu önemli buluşu, insanlığa en yararlı hale getirebilmek için sonuna kadar mücadele etti ve kendisine başka destekçiler aramaya başladı.

Marconi’in bu tezine, sadece İtalyan PTT si değil, diğer bazı önemli bilginler dahi, çok uzak mesafelerle kablosuz haberleşme yapılamayacağını savunarak, bu buluşu hafife aldılar. Marconi bunlararın hiçbirine aldırmayıp, her türlü engel ve zorluğa rağmen yoluna devam ederek neler yaptı neler.

Telsiz telgrafın geliştirilmesine katkıları için , Alman Karl Ferdinand Braun ile birlikte 1909 yılında fizik dalında Nobel Ödülü ile onurlandırılmıştır.

Gugliemo Marconi, Gugliemo Marconi Hayatı, Gugliemo Marconi Hakkında Bilgi, Gugliemo Marconi Kimdir, Gugliemo Marconi ile ilgili bilgi
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim