Hakkında Bilgi

İbrahim Çallı Hakkında Bilgi

İbrahim Çallının Hayatı
Atatürk’ten tam bir yıl önce 1880’de doğan ressam İbrahim Çallı, doğduğu küçük kasabayı terk edip İstanbul’a geldiğinde 17 yaşındaydı. Hep hayalini kurduğu büyük kent İstanbul’da genç Çallı, her işi yaptı. Gazete dağıttı. Adliyede mübaşir olarak çalıştı. Bir yolunu bulup işten arta kalan vakitlerinde yaptığı resimlerden birini ressam Şeker Ahmet Paşa’ya göstermesiyle, Sanayi - i Nefise’ye çağrıldı. Orada Osman Hamdi’yle tanıştı. Harika bir resim öğrencisi oldu. Bu başarılı öğrencilik hayatı sayesinde Avrupa sınavını birincilikle kazanan Çallı, Paris Güzel Sanatlar Okulu’na girdi. Paris’te de başarılı bir öğrencilik geçiren Çallı, buradaki farklı akımlardan, özgürlükçü resim anlayışından çok etkilendi. 1914 yılında Akademi’ye hoca olarak geri döndüğünde Paris’te tanıdığı özgür ruhu, ‘çıplak resimleri’yle anlatıyordu. Çallı, özgürlükçü ruhu Akademi’deki öğrencilerine de aşılamaya çalıştı. 1914 kuşağı olarak da anılan Çallı Kuşağı ise Türk resim sanatında kökten bir değişimin öncülüğünü üstlendi. Bu değişim kısaca şöyle özetlenebilinir:

O güne kadar kapalı atölyelerde, açıkhavayla temastan uzak, fotoğraflara bakılarak yapılan resimler gitti, bu resimlerin yerini yaşamın içinde, sokağın ortasında, denizin kıyısında yapılan resimler aldı. Çallı Kuşağı, sırtlarında boya kutuları, ellerinde sehpaları İstanbul sokaklarına çıktı. Bu da Türk resminde yeni bir dönemin başlamasına neden oldu. Resimlerin konuları, yaşamdan uzak değildi. İstanbul görünümlerinden, ev mekânlarının içlerine kadar uzanan ve gündelik hayatı yansıtan konu çeşitliliği bu kuşağın Türk resmine getirdiği en büyük yenilikti.

Ressam. 1914 döneminin ressamları arasında sanat bakımından İbrahim Çallı kadar güçlü olanlar vardı. Ama hiçbiri iğneleyici sözleri hicivleri ve yaşantısı ile Çallı'nın erdiği üne kavuşamadı.

Ünlü ressam İbrahim Çallı, Paris'ten döndükten sonra emperesyonizm akımına uygun eserler vermiş bir Türk ressamıdır.Gerçekte ise, akademileşmiş bir emperesyonizm uygulamaktaydı.Açık renklere yer veren bir paleti, çevik, sinirli bir fırca sürüşü vardı.İbrahim Çallının kendine özğü bir kişiliği vardı. Galatasaray Lisesinde açılan sergilere katılışı her seferinde büyük olay sayılırdı.Çallının İnönü portresi çok ünlüdür.Ayrıca zeybekler ve mevleviler üzerine yaptığı tanınmış kompozisyonları vardır. "Manolyalar"adındaki tablosuyla, çıplak kadın ve erkek resimleri ise, Resim ve Heykel Müzesindedir. Denizli'de adını verildiği Ressam İbrahim Çallı İlköğretim okulu vardır.

Emekli olduktan sonrada çalışmaya devam etti; çeşitli sergiler açtı. 22 Mayıs 1960 yılında vefat etti.

Türk Ressamlar, İbrahim Çallı, İbrahim Çallı Hayatı, İbrahim Çallı Hakkında Bilgi, İbrahim Çallı Kimdir, İbrahim Çallı ile ilgili bilgi
farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim