Hakkında Bilgi

Okan Demiriş Hakkında Bilgi

Okan Demiriş
Türk bestecisi (İstanbul, 1942). İstanbul Belediye Konservatuvarı' nın Keman Bölümü'nde (Ekrem Zeki Ün'ün Öğrencisi oldu) öğrenim gördükten sonra (1963) Ankara Devlet Konservatuvarı'na giren Okan Demiriş, sınıf atlayarak Yüksek Bölümü bitirdi. Bu arada öğretmeni Ekrem Zeki Ün'ün yönettiği orkestralar eşliğinde konçertolar çaldı ve resitaller verdi. 1965-1967 yılları arasında yedeksubaylığını yaparken, Anadolu'nun ritmik ve doğal müziğini inceleme olanağını buldu: İlk besteleri olan Pasinler Süiti (1966), Doğu Süiti (1966), Posof süiti (1969), Digor Süiti (1969), Hançerli Düzü Süiti (1969), bu askerlik yıllarının ürünüdür (Pasinler Süiti' ni Erzurum'da Çobandede dağındaki bir tatbikat sırasında bestelemiştir). Daha sonra İstanbul Radyosu Senfoni ve Oda Orkestralarında görev aldı; İstanbul Belediye Konservatuvarı, Türk Musikisi Konservatuvarı ve Atatürk Eğitim Enstitüsü'nde, armoni, teori ve keman dersleri verdi.1969'dan bu yana İstanbul Devlet Opera Orkestrası'nda "konsertmeister" olan Demiriş, İstanbul Devlet Opera ve Balesi yönetim kurulu üyesidir (1980-1981 yıllarında, aynı kuruluşun müdürü ve genel sanat yönetmeni olarak görev yapmıştır).

PİYANO KONÇERTOSU
Okan Demiriş'in 1971 yılında bestelediği Piyano Konçertosu, alışılagelmiş klasik biçimlerin dışındadır. Piyano, yer yer, orkestranın içinden bir çalgı gibi ele alınmış, öbür çalgılar öne çıkmıştır. Başkemancıya önemli bir görevin düştüğü bu piyano konçertosunda, zaman zaman piyano ve başkeman ikili bir söyleşiye girer.

IV. MURAT OPERASI
Okan Demiriş'in 1977-1979 yılları arasında tamamladığı IV. Murat Operası, ilk olarak 1980 yılında İstanbul Devlet Operası'nda sahnelenmiştir. Metnini Turan A. Oflazoğlu'nun yazdığı IV. Murat, sekizdakikalık bir uvertür ve üç saate yakın bir süreyi kapsayan üç perde için düzenlenmiştir. Armonik yapı olarak müzik, modal, atonal ve polimodal temellere dayanır. Başroldeki kişilerin değişen ruh yapılarına göre değişik tempolar kullanılmış ve birden çok leitmotiv (laytmotif) elde edilmiştir.

Uvertür, yaylı çalgıların sunduğu gizemci bir İslâm ilahisiyle açılır. Vurma çalgılardaki mehter marşları ve "Genç Osman" ezgisinden kaynaklanan fırtınalı bir doruk, başlangıçtaki Doğu gizemi içinde söner. Birinci perde, ayaklanma ve kargaşayı duyuran mehter davuluyla açılır. Koro, kromatik geçişlerle olayı sunar. Sultan Murat, Hafız Paşa'yı asilere vermeyeceğini bildiren '"'Kullarım, vazgeçin" başlıklı buruk aryasıyla sesini duyurur. Bu perde, Kösem Sultan ile IV. Murat'ın lirikdüetini, ozan Nef i ile IV. Murat'ın düetini ve Hafız Paşa'nın umarsız çırpınışlarını sergileyen bir kuarteti kapsar; IV. Murat'ın "Tanrım güç ver bana" aryasıyla son bulur. İkinci perde, Recep Paşa ve Kösem Sultan'm düetiyle açılır. Recep Paşa'nın boğdurulması sırasında güçlü doruklara tırmanan müzik, Kösem Sultan'ın haremden yükselen aryasını duyurur. IV. Murat, Kur'-an'dan örnekler verip, ilahiler okuyarak halka yeni düzeni ve yasaklarını açıklar.

Üçüncü perde, fetihlerin coşkulu müziğiyle açılır. Murat'ın ozan Nef i ile düetini, "ölüm" aryası izler. Meyhanede geçen müziksiz bir bölümden sonra, IV. Murat'ın zaferim ve gücünü duyuran müziğin yanı sıra, içkiden ötürü zayıf düşmesi, çelişkiler içinde bir müzikle ortaya çıkar. "Ah çektiğim acı" başlıklı ölüm aryası ağır ve acılıdır

Okan Demiriş, Okan Demiriş Hayatı, Okan Demiriş Hakkında Bilgi, Okan Demiriş Kimdir, Okan Demiriş ile ilgili bilgi, Okan Demiriş Biyografisi,
farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim