Hakkında Bilgi

Paulo Coelho Hakkında Bilgi

Paulo Coelho
Paulo Coelho, yazar, söz yazarı ve köşe yazarıdır. Coelho, 24 Ağustos 1947 yılı, Brezilya doğumludur. Pedro ve Lygia çiftinin oğludur. İlk edebi ödülünü San Ignacio’da ilköğretim okurken katıldığı şiir yarışmasında almıştır. İkinci ödülünü ise ablası Sonia’nın ödevi olarak hazırladığı deneme yazısı ile elde etmiştir. Yazarlık geçmişi söz yazarlığı ile başlamıştır.

1979 yılında eski arkadaşı Christina Oiticica ile karşılaştı ve bir süre sonra evlenerek Rio de Janeiro’da yaşamlarını sürdürmeye devam ettiler. Eşi ile birlikte Paulo Coelho Enstitüsü‘nü kurarak yoksul çocuk ve yaşlılara yardım etmeyi amaçlamışlardır.

1979 yılında İslami Devrim döneminden sonra İran’a düşünce paylaşımı için davet edilen ve Müslüman olmayan ilk yazardı.

1986 yılında Hıristyanların geleneksel yolculuğuna çıktı. Bu yolculuk Batı Avrupa’dan başlayarak İspanya’da son buldu. Yolculuğunda edindiği deneyimleri “O Diario de um Mago” (Hac) isimli eserinde topladı. Eser, Türkçe’ye 2006 yılında çevrildi.

1988 yılında “O Alquilmista” (Simyacı) isimli romanını yazdı. Bu yazarın en çok okunan kitaplarından biri oldu. Kitap aynı zamanda 42 ülkede 26 dile çevrilme başarısına erişti. Kitabın yayınlandığı dönemdeki en ünlü yazarlardan biri olan Gabriel Garcia Marquez‘den sonra en çok okunan ikinci yazar oldu.

1996 yılında “O Monte Cinco” (Beşinci Dağ) isimli romanını yazdı. Romanın Türkçe’ye çevirisi 1998 yılında yapılmıştır.

1997 yılında “Manual do Guerreiro” (Işığın Savaşçısının Elkitabı) romanını yazmıştır. Türkçe’ye çevirisi 2003 yılında yapılmıştır.

2002 yılında Brezilya Edebiyat Akademisi‘ne katılmıştır.

2005 yılında Schwab Vakfı yönetim kurulunda yerini aldı. Aynı yıl Unesco’nun düzenlediği “Kültürlerarası Diyaloglar” programında danışman olarak görev aldı.

2011 yılında Türkçe çeviriside yapılan Elif isimli kitabını yazdı. Yazar kitabının tanıtımında bir yarışma düzenledi. Amaç yazarın kitabını ve de konusunu en iyi anlatan videoyu yapabilmekti. Yarışmayı Türk sanatçı Raif Kurt, “Aleph” yani Elif isimli videosu ile kazandı. Yarışmanın ödülü ise bir laptop ve 4bin dolardı.

Yazara verilen ödüller:

Crystal Award
Fransız Legion d’Honneur nişanı

Yazarın sinemaya çevrilen kitapları:

On Bir Dakika
Beşinci Dağ

Yazarın diğer eserlerinden birkaçı:

On Bir Dakika
Veronika Ölmek İstiyor
Piedra Irmağının Kıyısında Oturdum ve Ağladım
Şeytan ve Genç Kadın
Zahir
Hac
Portobello Cadısı
Kazanan Yalnızdır
Brida

Yazar haftalık köşe yazıları yazmaya ve yeni eserler üretmeye devam etmektedir.

Paulo Coelho, Paulo Coelho Hayatı, Paulo Coelhonun Hayatı, Paulo Coelho Hakkında Bilgi, Paulo Coelho Kimdir, Paulo Coelho ile ilgili bilgi, Paulo Coelho Biyografisi, Yazar
farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim