Hakkında Bilgi

Sunay Akın Hakkında Bilgi

Sunay Akın
En çok doğduğu yılı seven Sunay Akın, 1962'de Trabzon'da doğdu. Yalnızca 62'den tavşan yapılması ayrıcalıktır onun için!

Pek çok gazete ve dergide köşe yazarlığı yaptı, şiirler, yazılar yayımladı. Orhan Veli'nin "Yaprak" adlı gazetesini yeniden çıkardı.

TRT2 ve CNN Türk' de "Stüdyo İstanbul", "İzler", "Akşama Doğru", "5N 1K" gibi kültür sanat programları ve belgeseller hazırlayan, katkıda bulunan Sunay Akın, TV8'de de "Korkuluk" adlı programı hazırlayıp, sundu.

Yaşam Radyo ve Radyo Kent'te dinleyiciyle buluşan " Vesaire...Vesaire..." adlı programı ise Best FM'de yayımlanmaya devam ediyor.

Sunay Akın, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nde öğretim görevlisi olarak da ders veriyor.

Şiirlerinde ve düz yazılarında önemli bir yeri vardır İstanbul'un. Kız Kulesi'ni "Şiir Cumhuriyeti" ilan edecek kadar tutkundur İstanbul'a. Kız Kulesi'nin insanla buluşmasının sanat etkinlikleri çerçevesinde olmasını isteyen ve bunun için kulenin şövalyeliğini üstlenen Sunay Akın, vapurlara da şair adlarının verilmesini istemektedir.

ŞİİR CUMHURİYETİ
Yatalak şair doğrulmalı artık. Sırça köşkünden çıkıp sokakları gezmeli. "Şiiri hayattan, hayatı şiirden özümlemeli." İşte, Kızkulesi şiir cumhuriyeti değişik bir başkaldırı yoluyla, mısra bayrağını göndere çekiyor.

İki kıta arasında aşklara tanıklık yapmış Kızkulesi, bu kez barış yüklü şiirlerle dünya halklarını birleştirmek için çabalıyor. Tek yasası "Sınıfsız-sınırsız bir insanlığa ulaşmak" olan Şiir Cumhuriyeti'nde halk kitlelerinin sesi gürlüyor artık.

Son günlerde Kızkulesi üzerine işletme planları, çeşitli projeler atılıyor ortaya... Ayrıca Kızkulesi'ni Selimiye Kışlası'nın kuleleri arasına hapsetmeye ve kara çarşaf giydirmeye kalkışanlar da yok değil. Biz, "hayır!" diyoruz. Sadece İstanbul'un değil, tüm dünyanın bu Cumhuriyeti yaşatmak için, şiirde simgeleşen Kızkulesi'ni bir kütüphaneyle, şairler müzesiyle ve değişik etkinliklerle canlandırmak, sanata duyarlı herkesin görevidir. Şair, insan haklarını yok etmeye çalışan akıntıya karşı, laf ile yürütülen peynir gemisinin güvertesinden tavır koymaz. Şairler, Kızkulesi Şiir Cumhuriyeti'nde bütün insanlığa tank paletlerinden kan kırmızısı yerine, ressamların paletlerinde çiçek açan uçsuz bucaksız evreni sunuyor. Ve "Kızkulesi'nin düş getiren pay senetleri, kısa günde kapış kapış gidiyor."
Anahtar Kitaplar Yayınevi

Sunay Akın, Sunay Akın Hayatı, Sunay Akın Hakkında Bilgi, Sunay Akın Kimdir, Sunay Akın ile ilgili bilgi, Sunay Akın Biyografisi,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim