Hakkında Bilgi

Biyoremediasyon Nedir

BİYOREMEDİASYON
Zehirli bir sahanın temizlenmesinde yapılacak ilk işlem, sahanın hidrojik ve jeolojik olarak incelenmesidir. Bu incelemeler sonunda sahanın neresinde, ne kadar zehirli madde olduğu tesbit edilir. Sonuçlar elde edildikten sonra, bilim adamları, atıkları en seri ve en tesirli biçimde parçalamanın yollarını araştırırlar. Artık sıra bakteri seçimindedir. Bakteriler insanlar gibi yiyeceklerini seçerler. Bilim adamları bu seçici bakteri çeşitlerinin hepsini bir yerde topladıktan sonra, onlara alandan aldıkları atıklardan başka hiçbir gıda vermezler. Bu mikroorganizmalardan atıkları yemeyenler, açlığa ve ölüme terk edilirken, yiyenler büyük oranda üreyip çoğalırlar. Böylece değişik cinslerde fakat aynı atıkları yiyen birçok bakteri elde edilir. Daha sonra sıra mühendislerdedir. Onlar temizlemede, bilinen üç metottan birini uygulamaya karar verirler: a) Çift sürme b) Biyoreaktöre yerleştirme c) Atıklara oldukları yerde müdahale.

Daha önce adı geçen Ecova biyoremediasyon şirketi, ABD'deki bir terminalin temizliğinde, yukarıda zikredilen üç metodu birden kullanmaktadır. İlk olarak zehirli atıkların bulunduğu sahanın toprağı, dev bir çift sürme makinası ile ters yüz edilir. Sonra içine su, gıda maddesi ve bakteri aşılanır. Takriben yedi hafta içinde bakteriler toprağın 40-45 cm derinliğine kadar bütün atıkları yiyip bitirirler. Bu toprak, oradan kaldırılıp biyoreaktöre taşındıktan sonra aynı işlemler bir alt tabakadaki toprağa tatbik edilir ve böylece saha tabaka tabaka temizlenmiş olur.

Biyoremediasyon, günümüzde büyük bir problem olan çevre kirliliği ve zehirli atıklara çare olabilir. Evet, insanoğlunun çıplak gözle göremediği bu minik yaratıklar, çaresini bulamadığımız büyük problemlerimizi çözümleyebilirler.

Biyoremediasyon, Biyoremediasyon nedir, Biyoremediasyon nedemek, Biyoremediasyon hakkında bilgi, Biyoremediasyon ile ilgili bilgi, Bakteri, Virüs,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim