Hakkında Bilgi

Cep Telefonun Zararları Nelerdir

Cep Telefonun Zararları
Cep telefonunun zararlı olup olmadığını imedya okuyucuları daha önce yaptığımız haberlerden iyi bilirler ...Yine son zamanlarda cep telefonu ile ilgili haberler basında sıkça yer almaya başlayınca sizlerle paylaştığımız ''Cepteki Tehlike '' adlı sağlık haberimizi hatırlatmak istedik.. Fırat Üniversitesi'nde (FÜ) yapılan araştırmada, cep telefonlarının baş ağrısı, unutkanlık, dikkatsizlik artışı, refleks kaybı, kulaklarda çınlama, gözlerde kararma, çapaklanma ve yanmaya neden olabileceği tespit edildi.

Araştırmada, uzun süre cep telefonu kullanımının, aşırı sinirlilik ve gözlerde sulanmaya sebep olduğu, uzun süreli kullanımlarda bu etkilerin daha da arttığı ortaya çıktı.

FÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Balık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, insan ihtiyaçlarının gelişimi çerçevesinde özellikle elektronik alanda teknolojide büyük yenilikler yaşandığını, bu yeniliklere paralel olarak ortaya çıkan ceptelefonlarının her geçen gün gelişim gösterdiğini söyledi.

Sağlığı olumsuz etkiliyor

Artan cep telefonu kullanımının insan sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaptığı yönünde birçok görüş olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Balık, cep telefonlarının kullanılmadığı anlarda temel olarak hiçbir güç taşımadığını, ancak kullanım anında şiddeti 250 milivata ulaşan elektromanyetik darbeler oluştuğunu bildirdi.

Yrd. Doç. Dr. Balık, araştırmalarda kilogram başına dokuların yutabileceği en yüksek gücün 4 wat olarak bulunduğunu, buna göre işyerlerinde 10, meskenlerde ise 50 kat önlem alınması gerektiğini Dünya Sağlık Örgütü´nün tavsiye ettiğini belirtti. Yrd. Doç. Dr. Balık, 'Vücudun sıcaklığını bir santigrat derece artıran elektromanyetik dalganın insan sağlığına zararlı olduğunun tespitleri göz önüne alındığında, cep telefonlarında yaşanan elektromanyetik darbelerin önemi ortaya çıkar' dedi.

695 kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre...

Yrd. Doç. Dr. Hasan Balık, cep telefonlarının insan beynine ve göze etkisini belirlemek için 695 kişi üzerinde yapılan araştırmada, cep telefonu kullanmayan, kullanan ve uzun süre kullanan kişiler üzerinde istatiksel tespitlerde bulunduklarını söyledi. Yrd. Doç. Dr. Balık, araştırma sonucunda ulaştıkları verileri şöyle sıraladı:

'Çalışma sonucunda, cep telefonlarının baş ağrısı, unutkanlık, dikkatsizlik artışı, refleks kaybı, kulaklarda çınlama, gözlerde kararma, çapaklanma ve yanmaya neden olduğunu tespit ettik. Ayrıca aşırı sinirlilik ve gözlerde sulanmaya sebep olmasının yanısıra uzun süreli kullanımlarda bu etkinin artığını tespit ettik.' Araştırma sonucuna göre cep telefonlarının insan sağlığı üzerine etkisinin olmadığını söylemenin imkansız olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Balık, ancak kesin olarak zararlı olduğunu söyleyebilmek için de bu bulguların deneysel verilerle desteklenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
cep telefonun zararları nelerdir, cep telefonun zararları, cep telefonun zararları hakkında, cep telefonun zararları neler, cep telefonun zararı, cep telefonun insan vücuduna zararları nelerdir,
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim