Hakkında Bilgi

Cezmi Kitabının Özeti

Cezmi Kitabının Özeti

Kitabın Adı: Cezmi
Kitabın Yazarı: Namık Kemal ----> Yazarın Biyografisi TIKLA
Yayın Evi Ve Adresi: İnkılap Yayın Evi Sirkeci İstanbul
Basım Yılı: 1999


1.Kitabın Konusu :
Sokullu devrinde başlayan türk-iran savaşlarıyla da ilgili bir aşk ve tarih romanıdır.

2.Kitabın Özeti :
Cezmi yiğit bir sipahi olduğu kadar, bilgin bir şairdir de. yakışıklıdır. ciritte, atlı sporda ustadır. Namık kemal cezmi’ de kendi gençliğini yaşıyor gibidir. roman İstanbul’ da başlar, Azerbaycan’da, İran’ da sürüp gider, tebriz sarayında sona erer. İran’da şah tahmasm’ın oğlu Mehmet hudabende, şahlık tahtında, eşi şehriyar, kız kardeşi Perihan, şahın kör oluşundan da faydalanarak, siyasette, devlet işlerinde sözü geçer kişilerdir. İran’la Osmanlı devleti arasında savaş başlar. cezmi bu savaşa gönüllü olarak katılır.adil giray’la bu savaşta tanışırlar. İran ordusu perişan edilir, birçok yerler ele geçirilir. gazi giray, kardeşi adil giray esir düşerler. şehriyar ve Perihan adil giray’a aşık olurlar. sünni mezhebinden olan Perihan , seviştiği adil giray’la, osmanlı ordusunun da yardımını sağlayarak İran saltanatını ele geçirmek amacındadır. bunu şehriyar haber alır, taraflar kanlı bir boğuşmaya tutuşurlar. şehriyar, Perihan ve adil giray ölürler.cezmi yaralanır. derviş kılığına girerek güçlükle vatanına döner.

3. Kitabın Ana Fikri :
Aşkın politikaya bulaşmaması gerektiğidir.

4.Kitaptaki Olayların Ve Şahısların Değerlendirilmesi :
Romandaki önemli olaylar genellikle İran sarayında adil giray, şehriyar ve Perihan arasında geçmektedir. cezmi adil giray gibi doğuştan asker ve şair yaratılan biridir. şehriyar vücut güzeli olmasına rağmen, ruh ve ahlak güzeli değildir. Perihan ise kötü niyetli olmayan güzel bir insandır.

5.Kitap Hakkında Şahsi Görüşler :
Edebiyatımızda ilk tarihi roman olmasına karşın ilgi çekici ve sürükleyici bir romandır.

cezmi, cezmi kitabı, cezmi kitap, cezmi kitabının özeti, cezmi kitap özeti, cezmi kitabının konusu, cezmi özet, cezmi romanı özeti, cezmi roman özeti , cezmi roman, cezmi romanının özeti, cezmi kitabının yazarı, cezmi romanı kısaca, cezmi romanının özeti, cezmi kitabının özeti, cezmi kitap, cezmi kitabının yazarı kimdir, kitap özetleri, kitap özeti, roman özeti, roman özetleri,

farmasi ocak kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim