Hakkında Bilgi

Çil Nedir

Çil nedir?
Çiller (a.k.a. ephelides), daha çok açık tenli ve kızıl saçlı, mavi, yeşil ya da ela göz renkleri olan kimselerde görülen küçük kahverengi lekelerdir.

Hayatın erken aşamalarında ortaya çıkarlar ve yazın çoğalıp kışın hafiflerler. 40-45 yaşlarından sonra genellikle kaybolurlar.

Güneşe maruz kalmış bölgelerde oluşurlar: yüz, eller, göğüs ve sırt gibi. Bu kahverengi lekeler cilt tarafından üretilen bir pigment olan melaninin birikmesinden kaynaklanır. Vücutta var olan melaninin miktarı bireylerin cilt renklerinin tonunu belirler. Güneşe maruz kalındığında cilt UV ışınlarından gelebilecek zararı azaltabilmek için, reaksiyon olarak, daha fazla melanin üretir. Bu da melanin birikimine, dolayısıyla çil oluşumuna neden olur. Cildinizde renk farklılıklarının oluşmasını istemiyorsanız alınabilecek en etkili önlem güneşten korunmaktır. Böylece vücudunuzun kendini korumak için cilde ?melanin üret? komutunu vermesine gerek kalmaz.

Çiller, yaş lekeleri (lentigines) ile benzerlik gösterebilir. Ancak yaş lekeleri hayatın ileri safhalarında ortaya çıkar ve her tür ciltte oluşabilir.

Çil Nedir
Çoğunlukla yüzde, kollarda ve vücudun, başka yerlerinde görülen açık kahverengi lekeler. Zararlı olmamakla birlikte yüzün görünüşünü bozarlar. Çil, deriye renk veren hücrelerin bozulmasıyla oluşur; derinin güneşe tepkisinin bir sonucudur. Güneşin etkisinden başka, bazı kansızlıklar, iç salgıbezlerinin çalışmaması da çillerin nedenleri arasındadır. Bu arada soyaçekimin de büyük payı vardır. Yeni yetişenler ile çocuklarda çok görülür. Lenfatik bünyelerde, ince derili sarışınlarda, kumral ve kızıl saçlılarda daha çok rastlanır.

Çiller baharda ve yaz aylarında çoğalır. Bazı gebe kadınların yüzlerini de birden bire çil kapladığı görülür, ancak bu çiller, gebelik süresinin sonunda solup kaybolurlar.

Günümüzde, deriyi güneşin morötesi ışınlarından koruyacak bazı merhemler ve kremler bulunmuş ve bunlar çilleri tedavi etmekte de kullanılmıştır. Bunların kullanılması, çillerin oluşumunu önleyebilir. En doğru yol, çilin oluş nedenini bulmak ve ona göre hareket etmektir. Güneşten ileri geliyorsa, geniş kenarlı şapkalar giyilir; yüz ve boyun güneşten korunur. Hormon bozukluğundan ileri geliyorsa ilaçlara başvurmak gerekir.

Yüzü, elleri borakslı suyla yıkamak, potasyumlu sabunlarla ovmak yararlı olabilir. Çilleri, derinin üst tabakasını soyacak ilaçlarla yok etmeye çalışmak sakıncalıdır, çünkü bu ilaçlar genellikle zehirlidir, bu zehir deriyi bozar ve yaralar oluşturur. Çilleri gizlemek en zararsız yoldur, bunun için derinin renginde krem ya da pudra sürmek yeterlidir.çil, çil nedir, çil ne demek, çil hakkında bilgi, çil ne demektir, çil anlamı, çil ile ilgili bilgi, çil neden olur, çil niçin olur, çillenmenin nedenleri, yüzde çıkan çil, çillerin oluşmasının nedenleri,
Farmasi Mays Katalou 2018
Eitim ve gretim Eitim ve gretim