Hakkında Bilgi

Çim bowlingi hakkında bilgiler

Çim Topu (Lawn Bowl) nedir
Çim topu ülkemizde son yıllarda hızla yaygınlaşan Bocce sporunun uluslararası alanda örgütlenmiş dördüncü disiplinidir. Daha çok İngiliz Milletler Topluluğu'na bağlı ülkelerde yaygın olan Çim Topu, birçok ülkede Çim Bowlingi olarak da adlandırılmaktadır. Çim Topu, diğer Bocce disiplinlerinden farklı olarak daha büyük bir sahada ve daha büyük silindirik toplarla oynanmaktadır. Bu oyun, başta Dünya Spor Oyunları ve İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları olmak üzere birçok çok branşlı spor organizasyonunda yer almakta ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nce de tanınmaktadır.

Çim topu, hem açık alanda hem de kapalı alanda her yaştan kişi tarafından oynanabilecek, canlı, dinamik ve heyecan verici bir boş zaman değerlendirme etkinliği ve birçok ülkede yaygınlaşmış bir spordur. Daha çok İngilizce konuşan ülkelerde yaygın olan bu spor, aynı zamanda İngiliz Milletler Topluluğu Oyunlarının da başlangıcından beri programında yer almaktadır.

Çim topu, ya kapalı sentetik zeminli salonlarda ya da açık ve çok düz çim veya sentetik sahalarda oynanır. Sahanın uzunluğu ortalama olarak 35-40 metre, genişliği ise ortalama 5 metredir. Bu ölçüler sahanın özelliğine göre değişebilir.

Sahanın iki ucunda kanallar yer almakta ve kanalın sonunda da ayrıca bir kenar yükseltisi yer almaktadır. Bu kenarın üzerinde sahanın sınırlarını ve orta noktasını gösteren işaretleyiciler bulunur.

Oyuncular atışı atış çizgisi ile kanal arasına sahanın merkezine gelecek şekilde yerleştirdikleri atış halısına basarak atış yaparlar. Atışın yapılacağı hedef misket ise oyunun karşı alanında ve yine merkez çizgi üzerinde olmalıdır. (Zira İlk misket atışında misket geçerli uzağa geldikten sonra, aynı hizada merkez çizgisi üzerine yerleştirilir.) Misket ile atış halısı arasındaki mesafe genellikle 23-35 metre kadardır. Çim topu misketi her zaman beyaz renktedir. Çim topunda kullanılan toplar ise yaklaşık 1,5 kilo ağırlığında ve bir tarafa doğru çeken (kavisli hareket eden) toplardır. Bu toplar çok hızlı ve sert atılmadığı sürece düz gitmez, kavis yaparak hareket ederler. Top atışı forehand (el içi karşıya bakacak şekilde) veya backhand (el dışı karşıya bakacak şekilde) yapılabilir.

Çim topunda atış esnasında ayaklardan birisi atış halısına basıyor olmalıdır. Diğer ayak ise halı üzerinden ileriye doğru atılmak suretiyle atış gerçekleştirilir. Çim topunda, diğer Bocce oyunlarından farklı olarak atış her zaman sırayla yapılır. Bir yönde oynanan tüm toplar kullanıldıktan sonra, skor sayılır ve sonraki elde oyun karşı taraftan oynanır. Sayı kazanma rakibin en yakın topundan daha yakın olan top sayısınca olur. Çim topunda genellikle bir bitirme sayısı olmaz. Diğer Bocce oyunlarından farklı olarak, Çim Topunda genellikle önceden belirlenmiş sayıda el oynanır.

Çim topu tekler, çitler, üçler veya dörtlü takımlar halinde oynanabilir. Çim topunda takımlar oyunlarında her oyuncunun bir görevi (pozisyonu) vardır. Örneğin dörtlü takımda oyuncular görevlerine göre şöyle tanımlanır:

Lider: Atış halısını yerleştirir, misketi atar ve merkezler. İlk topu oynar.

İkinci: Liderden sonra oynayan oyuncudur. Skor kâğıtlarını veya skor bordu tutmak ikincinin görevidir.

Üçüncü: İkinciden sonra toplarını kullanır. Takımını daha çok sayıya sokmak veya rakibin taktiksel olarak daha fazla sayı almasını engellemek için mücadele eder. Kaptan oynarken, taktik vermek, gerektiğinde ölçüm yapmak ve toplar tamamlanınca skora karar vermek üçüncünün görevidir.

Kaptan: Sahada oyundan tamamıyla sorumlu olan kişidir. En son kaptan oynar. Takımına taktik verir, oyun stratejisini yürütür, gerekirse hakem ile irtibat kurar.

Çim topunda normal oyun formatları şunlardır:

Tekler: İki oyuncu karşılıklı olarak ve sırayla toplarını oynar. 21 sayıya ulaşan oyunu kazanır.

Çiftler: Her iki takımda da ikişer oyuncu yer alır ve her oyuncu ikişer top kullanır. Topları takımlar sırasıyla oynar. 18 el sonucunda en fazla sayı kazanan takım yarışmayı kazanır.

Üçler: Lider, ikinci ve kaptandan oluşan oyuncular toplarını sırayla oynar. Genellikle 18 elde en çok sayı toplayan galip gelir. Oyun erkekler, kadınlar arasında oynanabileceği gibi karışık olarak da oynanabilir.

Çim Topu oldukça basit gibi görünen ama yarışmalarında devamlılık, dikkat, konsantrasyon ve ciddi bir hazırlık dönemi gerektiren bir spor dalıdır.

Antrenörlerimiz ve sporcularımızın bu spora kısa sürede uyum sağlayarak, Petank ve Volo’da olduğu gibi yakın zamanda başarıya ulaşacaklarına inanıyorum.

Çim bowlingi, Çim bowlingi nedir, Çim bowlingi hakkında bilgi, Çim bowlingi ile ilgili bilgi, Çim bowlingi sporu, Çim Topu, Çim Topu nedir, Çim Topu hakkında bilgi, Çim Topu ile ilgili bilgi, Çim bowlingi nasıl oynanır,
farmasi aralık kataloğu 2018
Eitim ve gretim Eitim ve gretim