Hakkında Bilgi

Çoban Üzümünün Faydaları

Çoban Üzümünün Faydaları
Türkiye’de yetiştiği yerler: Marmara ve Karadeniz bölgesi. 1-2 metre yüksekliğinde, çok senelik, kışın yapraklarını döken, mayıs-haziran ayları arasında, kırmızımsı-beyaz renkli ve benekli çiçekler açan bir bitki. Sapançayı, Trabzonçayı gibi isimlerle de bilinmektedir. Rutubetli ormanları sever. Gövdelerinin alt tarafı odunluk, üst tarafı yeşil ve silindir biçimindedir. Yapraklar hemen hemen sapsızdır. Yeşil renkli olan yaprakları, sonbaharda kızılımsı renk alır. Meyveleri küreye yakın şekilli, 8-10 mm çapında, siyahımsı renkli, ekşimsi tatlı lezzettedir. Çok miktarda küçük tohumlar ihtiva eder.

Kullanıldığı yerler: Bitkinin kullanılan kısmı yapraklarıdır. Yapraklarında tanen ve az miktarda arbutin glikoziti vardır. Yaprakları tedavi sahasından ziyade çay yerine kullanılmakta ve hakiki çaya da katılabilmektedir. Tıbbi olarak idrar yolları hastalıklarına karşı kullanılır.

Çoban Üzümü, Çoban Üzümünün Faydaları, Çoban Üzümünün Faydası, Çoban Üzümü nelere iyi gelir, Çoban Üzümünün Yararları, Çoban Üzümünün Yararı, Çoban Üzümü ile ilgili bilgiler, Çoban Üzümüyle ilgili bilgiler, Çoban Üzümü hakkında bilgi,
farmasi katalog
Eitim ve gretim Eitim ve gretim