Hakkında Bilgi

Çocuklarda İshal

İshal
İshal kesinlikle kesilmemesi gereken bir hastalıktır.

Örneğin bir yerden darbe aldığımızda canımız acır, bunun sebebi vücudumuzun her olaya bir tepki vermesidir. Vücutta verilen her tepkinin bir nedeni vardır.

İshal olunduğunda, yanlış bilinen gerçeklerden biri de sıvı tüketiminin bırakılmasıdır. bu sizin için çok tehlikeli olabilir. vücut ishal sırasında bol sıvı kaybettiğinden sizinde aynı derecede bol miktarda sıvı almanız gerekmektedir.

İshal hastalığı eğer bir zehirlenme sonucu oluşmuşsa eğer ishali keserseniz bu durum ölümcül bir durum olabilir.

ishal olduğunuzda yapılması zor biliyorum ama bunu bir şans olarak görün ve ishal olduğunuzda kesinlikle bunu durdurmaya çalışmayın. mutlaka kusun istifra edin vücudunuz rahatlamalı.

ishal durumunu aslında vücudun bir yenilenme süreci olarak kabul edin ve ishal sonucu dışkınıza baktığınızda çok koyu yada yeşil renkleri varsa doktora gitmeniz önerilir. ama bize göre bu olmasa bile doktora gidip bir örnek alıp incelenmesinde fayda var.

İshale neler iyi gelir
Bildiğimiz 1 kaşık türk kahvesine limon sıkıp yemek mutlaka işinize yarayacaktır.

İçinde potasyum olan şeyler ishali kesmenize faydalı olacaktır.

İçerisinde kafein bulunan yiyecekler

Haşlanmış patates iyi gelir

Muz ishali geçirmek için önemli bir meyvedir.

Leblebide ishali geçirmek için örnek sayılabilecek kuruyemişlerimizdendir.

son olarak sıvı tüketimini yani özellikle su tüketimini bırakmamanızı öneriyor ve belirli bir ishal durumunuz varsa. önemli olup olmaması farketmez mutlaka doktora gitmenizi öneriyoruz.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Emre Alhan, yuva ve kreş çocuklarında ishal hastalığının çok önemli sorunlar yaratabileceğine dikkat çekerek, anne ve babalar kadar yöneticilerin de basit gibi görünen, ancak çok önemli bazı kurallara dikkat ederek, korunmayı sağlayabileceklerini belirtti. Kreş ve yuvalarda ishal hastalığının çok önemi bulunduğu belirtilerek, yöneticilerin konuya duyarlı olmaları ve rahatsızlanan çocuğun, mikrobun diğerlerine bulaşmaması için iyileşinceye kadar bulunduğu ortamdan ve diğer kişilerden uzaklaştırılması gerektiği bildirildi.

Prof. Emre Alhan, yapılan araştırmaların, kreşler ve yuvalarda mikropların yayılmasını önlemede geçerli en önemli kuralın çocuklar, bakıcılar ve diğer personelin çok iyi bir el yıkama tekniğine sahip olmaları gerektiğini ortaya koyduğunu da belirtti.

Çocuklar ve bakıcıların bazı uygulamalarının mikropların bulaşmasında önemli rol oynadıklarını belirten Prof. Alhan, yuva ve kreşlerde ishalli hastalıklardan korunmak için alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı:

-Personelin temizlik konusunda duyarlı ve iyi bir el yıkama tekniğine sahip olmasını sağlanmalı. Personelin, tuvalet ihtiyacında çocuğa yardım edip altını değiştirdikten sonra ve yemek hazırlamadan, servis yapmadan, yemek yemeden önce mutlaka ellerinin yıkanmasına özen göstermeli.

-İshalli çocuk veya erişkin rahatsızlığı düzelene kadar okuldan uzaklaştırılmalı. Hasta kişiyle doğrudan teması olan çocuğun ailesi mutlaka uyarılmalı.

-48 saatlik süre içerisinde bir sınıfta iki veya daha fazla ishal vakası olduğunda, sağlık teşkilatına haber verilmeli. Şiddetli ishali ve ateşi olan veya enfeksiyöz ishali olan bir kişiyle teması olan çocuk mutlaka hekime gösterilmeli.

-Çocuklar kuruma geldiklerinde, tuvalet ihtiyaçlarını giderdiklerinde, altları değiştirildiklerinde, oyun sonrasında ve yemek öncesinde mutlaka elleri yıkatılmalı.

-Oyuncakları, banyo odasını ve mutfak gereçleri her gün dezenfekte edilmeli, kullanılıp atılan masa örtüleri kullanılmalı.

-Çocukların altlarını değiştirenle, yemek pişiren ve servis yapan personel ayırılmalı, alt bezi kullanan çocuklar diğerleriyle farklı odalarda tutulmalı.

El Yıkamak Çocuk Ölümlerini Azaltıyor...
Araştırmacılara göre çocuklara verilen el yıkama eğitimi sayesinde ishal hastalığına bağlı ölümler ciddi bir şekilde azalmaktadır. Her yıl dünyada 2 milyondan fazla insanın ishalden, bakteri ve parazitlerin oluşturduğu infeksiyonlardan ölmekte olduğu belirtilmektedir. Dr. Stephen Luby'nin Journal of Infection Control dergisinde yayınlanan raporuna göre bu tip hastalıklardan ölenlerin çoğunluğunu 5 yaş altındakı çocuklar oluşturmaktadır.

Tayland'ta yapılan çalışmalarda ishale neden olan mikropların %39 'unun poster, etiket, el ilanları gibi kırtasiye malzemelerinde tesbit edildiği belirtiliyor.

Amerika'da yapılan araştırmalara göre kadın ve erkeklerin %95'i umumi tuvaletleri kullandıktan sonra mutlaka ellerini yıkadıklarını belirtmişlerdir. Ama yalnızca %67'sinin gerçekte ellerini yıkadıkları tesbit edilmiştir.

Luby'e göre sabunla el yıkamak çocukları ölüme kadar götürebilecek bir hastalığı önleyebileceği için çok şanslıyız.

Grip, Çocukları Daha Çabuk Etkiliyor
Kış aylarında oldukça fazla görülen efkesiyon hastalıklarının başında grip geliyor. Amerikan Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ferda Dora, ailem.com'a yaptığı açıklamada, grip hastalığının, influenza A, B, C tipi virüslerin neden olduğu üst ve alt solunum yolu enfeksiyonu belirterek, belirtilerinin ani titreme, baş ağrısı, ateş, kas ağrısı, halsizlik, öksürük ve nezle olduğunu kaydetti. Hastalığın iyileşme sürecinin değişebileceğini ifade eden Dora, çocukların gribe daha çabuk yakalanabileceğini vurgulayarak, mutalaka hekim kontrolünde olması gerektiğini kaydetti.

Yüksek ateş ve öksürük nöbetlerinde ne yapmalısınız?
Yüksek ateş ve öksürük nöbetlerinin önemli bir devre olduğunu ifade eden Dora, "Grip enfeksiyonunun neden olduğu yüksek ateş durumlarında Paracetamol grubu şurup ve tabletlerin günde 40 mg/kg dozunda 6 saatte bir, Ibuprofen grubu şuruplarınsa, 8 saatte bir kullanılması önerilmektedir. Yüksek ateş durumunda öncelikle çocuğunuzun giysilerini azaltmanız ve ağızdan sıvı alımını artırmanızı öneriyoruz. Öksürük nöbetlerinde yine sıcak sıvılar (limon, elma suyu) solunum yolunu yumuşatır. Yine ıslak ve sıcak bir havluyu çocuğunuzun ağız ve burnuna uygulayarak veya sıcak sulu nemlendirici odasına koyarak solunum yolunu rahatlatabilirsiniz." dedi.

Çocuklara grip aşısı yaptırılabilir mi?
Grip aşısının 6 aydan büyük, sağlıklı bebeklerde gribe bağlı komplikasyonlar nedeni ile sıklıkla hastaneye yatırıldıktan sonra önerildiğini dile getiren Dora, grip aşısı yaptırılamayacak grupşarı şöyle sıraladı;
"Başta tavuk yumurtası alerjisi olanlar olmak üzere aşıya bağlı aşırı allerjik tepkiler görülebileceğinden;
Kronik akciğer ve kalp hastası olan 6 aydan büyük bebekler,
İmmun sistemi ilaçla veya hastalık ile baskılanmış çocuklar,
Diyabet, kronik böbrek hastalığı olanlar,
Uzun dönemde aspirin tedavisi alanlar gibi grip enfeksiyonu sık görülen riskli gruplarda dahil olmak üzere aşılanmak için doktora danışmalıdır."

Gripli çocuk nasıl beslenmeli?
Grip enfeksiyonu olan çocuklarda öncelikle ağızdan sıvı ve kalori alımlarının yeterli olmasına çalışılmalıdır.

İshale dikkat!
İshalin görülme nedeninin, el ve ağız yoluyal bulaşan mikroplar olduğunu vurgulayan Dora, ender olarak besin alerjisi ile fazla meyve suyunun ishale neden olabileceğini kaydetti. Dora, İshalin ana tedavisinin sıvı alımının artırılması ve diyet değişikliği olduğunu belirterek, çocukların beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenleri şöyle açıkladı;

"1-Anne sütü alan çocuklar: İlk 3 haftasında anne sütü ile beslenen bebeğin her beslendikten sonra dışkılaması olur. Bazen dışkı rengi yeşil, kıvamı sulu olabilir. Dışkıda sümük, kan ve kötü koku duyulana dek normal sayılabilir. Bebeğin dışkılama sayısı artarsa muhtemelen ishali vardır. Tedavide daha sık aralar ile emzirme önerilir. Ağır ishal durumunda, (sulu, sık, idrarı azalmış) bebek emmeye isteksiz ise, damardan sıvı verilmelidir.

2- Mama ile beslenen 1 yaşından küçük çocuklar: Sulu ve sık ishal olduğunda mamaları laktoz içermeyen sindirimi kolay mamalar ile değiştirilir. Su yerine dengeli elektrolit solüsyonu verilir.

3- 2 yaşından büyük çocuklarda: Sofra yemekleri yiyebildikleri için mam ile beslenmeleri gerekmez. Pirinç, ekmek, kraker, havuç, patates, muz, elma püresi, kızarmış ekmek gibi besinler önerilir.

Sağlıklı çocuk için
Herhangi bir üst ve alt solunum yolu enfeksiyonu süresinde çocuklarda kusmalara çok sık rastlandığınıdile getiren Dr. Ferda Dora, öksürük refleksi ile mide muhtevasının kolaylıkla boşdığını belirterek, yine ishallerde sindirimin düzenli çalışması bozulduğundan kusmalara sık rastlandığını ifade etti. Dora, "Böyle bir durumda çocuğunuza sık aralar ile 20 ml gibi az miktarda sıvı verilmelidir. Eğer kusması düzelmiyorsa, sulu ve katı gıdalara kademeli olarak geçilmeli ve hemen doktora götürülmeli. Çocukların sağlıklı büyümeleri için, ilk 6 ay içinde her ay, 6 aydan sonra 2 ayda bir olmak üzere çocuk herkimine götürülmeli. 2 yaşından sonrada 6 ayda bir takiplerinin yapılması önerilir." diye konuştu.

Çocuklar Ölmesin!
Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre, sıtma, her yıl çoğu 5 yaş altında olan ve Sahra altı Afrika ülkelerinde yaşayan 1 milyon çocuğu öldürüyor. Çocuk ölümlerine yol açan ikinci büyük tehlike ise 5 yaş altındaki çocuklarda görülen ishaller.

Hala ishalden ölenler var
Gelişmekte olan ülkelerdeki 5 yaş altındaki çocuk ölümlerinin yüzde 12'sine ishaller neden oluyor. Dünyada her yıl 1.3 milyon çocuğun ölümüne yol açan ve çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilen ishaller, en çok kirli ellerden veya kontamine su ve yiyeceklerden kaynaklanan patojenler veya toksinler yoluyla ortaya çıkıyor. Sıtma ise her yıl çoğu 5 yaş altında olan ve Sahra altı Afrika ülkelerinde yaşayan yaklaşık 1 milyon çocuğu öldürüyor. Sarı humma yılda yaklaşık 10 bin çocuğu öldürürken, Japon ensefaliti yılda yaklaşık 8 bin çocuğun ölümüne neden oluyor.

Sağlıklı besin için
Yiyeceklerden kaynaklanan hastalık riskini azaltmak için WHO tarafından ortaya konulan "Daha güvenli besinler için beş anahtar'' formülü hatırlatılarak "temiz tut, çiğ ve pişmişi ayır, düzgün pişir, yiyeceği uygun ısıda sakla, güvenli su ve hammadde kullan'' yaklaşımının beslenme alışkanlıklarının vazgeçilmez prensipleri olarak kabul edilmesi gerektiği vurgulanıyor.

İshale dikkat!
Kreş ve yuvalarda ishal hastalığının özel bir önemi bulunduğu belirtilerek, yöneticilerin konuya duyarlı olmaları ve rahatsızlanan kişinin, mikrobun diğerlerine bulaşmaması için iyileşinceye kadar bulunduğu ortamdan uzaklaştırılması gerektiği bildirildi. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Emre Alhan, yuva ve kreş çocuklarında ishal hastalığının önemli sorunlar oluşturabileceğine dikkat çekerek, ebeveynler kadar yöneticilerin de basit görünen, ancak önemli bazı kurallara dikkat ederek korunmayı sağlayabileceklerini bildirdi. Alhan, 48 saat içinde sınıfta iki ishal vakası olduğunda mutlak surette sağlık teşkilatına haber verilemesi gerektiğini ifade ederek, mikropların yayılmasını önlemede geçerli en önemli kuralın iyi bir el yıkama tekniğine sahip olmak olduğunu sözlerine ekledi.

İshal olan çocuğa ne yapmalı? İshal olan çocuğa ne yapmalı? hakkinda aciklamalar İshal olan çocuğa ne yapmalı? konusunda bilgiler.Kusma ve İshalli Çocuğa Yaklaşım
Kusma ve ishal her yaşta çocukta sık görülen yakınmalardır. Aynı anda başlayabilir veya kusmanın ardından ishal gelebilir. Kusma ve ishalin pek çok nedeni olabilir, ancak en sık kusma nedeni sindirim sistemine alınan bir virüs veya yenilen gıdalardır. İshal de en sık yenilen gıdalardan, enfeksiyondan veya antibiyotik alımından ortaya çıkar.

Kusma ve İshal Kusma anne babaları en çok endişelendiren belirtilerden biridir. Bu endişe ve panikle de bazen yanlışlar yapabilirler. Örneğin çocuğun susuz kalacağından korkup hızla birşeyler içirmeye çalışmak doğru değildir. Evet, sıvı alması gerekmektedir, ama bunun yavaş yavaş, yudum yudum olması emilebilmesine olanak sağlayacaktır. Yemek için teklifte bulunmamak en iyisidir. Altta ciddi bir neden yoksa, çoğu kusma yaklaşık 12 saatte geçecek, çocuk rahatlayacaktır. Yudum yudum vereceğiniz sıvı, su veya doktorunuzun önereceği tuz-şeker karışımı olabilir. Kusma azalınca sıvı verme hızını arttırabilirsiniz. Ancak, çocuğun susuz kaldığından endişe ediyorsanız, kaybını yerine koyamadığınızı düşünüyorsanız, hemen doktorunuza ulaşmalısınız.

Sindirim sistemine aldığımız virüsler, önce kusma ardından ishale yol açarlar. İshalde de çocuğun sıvı kaybını karşılamak çok önemlidir. Eğer, ishalle kaybettiği sıvıyı verdiğiniz içeceklerle telafi edebiliyorsanız, ne kadar sık gaita yapsa da sorun olmayacaktır. Eğer, yemek istiyorsa, barsak hareketlerini hızlandırmayacak muz, şeftali, elma, patates, ekmek, pirinç, yoğurt ( özellikle probiyotik yoğurt ) gibi gıdalar verebilirsiniz. Eğer hasta anne sütü alan bir bebekse, emmeyi sürdürmekte fayda vardır, böylece ishali daha kolay atlatacaktır.

Kusma ve ishal durdurucu ilaçları, doktorunuz genellikle önermeyecektir. Çünkü; kusma ve ishal vücudun kendini rahatsız eden maddeyi uzaklaştırması için faydalı mekanizmalar olarak kabul edilmektedir.


İshal, Çocuklarda İshal, Çocuklarda İshale karşı, İshale ne iyi gelir, İshal nasıl geçer, İshalin nedenleri, İshal hakkında bilgi, İshalin çaresi,
farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim