Hakkında Bilgi

Coğrafi Keşiflerin Osmanlıya Etkileri

Coğrafi Keşiflerin Osmanlı’ya Etkileri
Avrupa’nın Atlas Okyanusu’na kıyısı olan ülkelerinin denizcilikleri XV.yüzyılda Hint ticaretinde söz sahibi olmak, Akdeniz ve Asya’daki diğer ticari aracıları ortadan kaldırmak için yeni yollar aradılar. Sonuçta Portekiz ve İspanyol denizcileri Afrika’yı dolaşarak Hindistan’a varmayı değer taraftan da Amerika’yı bulmayı başardılar. Özellikle İspanyollar, Peru ve Meksika’nın altın ve gümüş kaynaklarına hakim olup, bu zenginlikleri Avrupa’ya taşıdılar. XVI.yüzyılda İngiltere İmparatorluğu İspanya üzerindeki siyasi kontrolü sayesinde Amerika’dan taşınan kıymetli madenlerle ekonomik yönden oldukça güçlendi.

Osmanlıların elinde tuttuğu Baharat ve İpek yolu eski önemini kaybetti. Yeni keşfedilen yerlerden getirilen yeni tür bitkiler (tütün, pamuk …) Avrupa’daki tarım kesimine yeni üretim kaynakları sağladı. İspanya’dan başlayıp Akdeniz çevresinde görülmekte gecikmeyen enflasyon Osmanlı ülkesine de olumsuz biçimde sıçradı. Bütün bunlar Osmanlı devletindeki ticari üstünlüğün Avrupa karşısında kaybedilmesine neden olacaktır.

Coğrafi Keşiflerin Osmanlıya Etkileri, Coğrafi Keşiflerin Osmanlıya Etkileri Nelerdir, Coğrafi Keşiflerin Osmanlıya Etkileri Hakkında Bilgi, Coğrafi Keşiflerin Osmanlıya Etkileri Nedir, Coğrafi keşiflerin osmanlı devleti üzerindeki etkileri, Coğrafi keşiflerin osmanlı devletine olan etkileri, Coğrafi keşiflerin osmanlılara etkisi, Coğrafi keşiflerin osmanlı devletine etkileri, Coğrafi Keşifler ve Sonuçlarının, Osmanlı Devletine Etkileri,
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim