Hakkında Bilgi

Conta Nedir

Conta Nedir
Conta, İçerisinden sıvı, buhar, basınçlı hava ve gaz nakledilecek olan boruların ve bu nevi maddelerin içinde saklanacağı veya sıkıŞtırılacağı muhafaza düzenlerinin parçaları arasında sızdırma ve kaçağı önlemek (geçirmezliği sağlamak) amacıyla kullanılan lastik, plastik, bakır, kurşun, bazı alaŞımlar, mantar, amyant, klingirit vb. maddelerden imal edilmiş malzeme.

Contalar sızdırmazlık ve yalıtım sağlamak için kullanılırlar.
Sızdırmazlık elemanları deri (soğuk bölgelerdeki boru hatlarında), mantar (şişe sanayiinde), keçe (boru hatlarında), kurşun (hidrolik sistemlerde ve boru hatlarında), plastik (boru hatlarında, cam sanayiinde ve otomotiv sanayiinde), asbest(buhar boru hattında), kâğıt (boru hatlarında), yapı izolasyonunda ve boru hatlarında ve kimyasal maddelerden (boru hatlarında ve metal yüzeylerde) üretilerek birçok alanda kullanılırlar.

Günümüzde gelişen teknoloji ile üretilen malzeme kalitesi artması nedeni ile deri kullanımı çok azalmıştır, kurşunun iyi bir sızdırmazlık elemanı olmasına rağmen maliyetinin fazlalığı nedeni ile boru hatlarında kullanılırlığı çok azdır. Günümüzde aspestin zararları bilindiği için şu an tercih edilen bir sızdırmazlık elemanı değildir.

Contalar bağlandığı yerdeki akışkanın sıcaklık ve basıncına göre seçilir. Conta çeşitleri:

Klingerit (contalık levha)
Spiral wound (spiral sarımlı)
Steel clad asbestos (çelik kaplı klingerit)
Ring – joint (halka şeklinde conta)

conta, conta nedir, conta ne demek, conta neye denir, conta hakkında, conta ile ilgili bilgiler, conta hakkında bilgi, conta ne demektir, conta anlamı,
Farmasi Katalog
Eitim ve gretim Eitim ve gretim