Hakkında Bilgi

Denizanaları hakkında bilgiler

DENİZANALARI
Denizanaları, Scyphozoa ve Cubozoa sınıflarında bulunan, serbest yüzen deniz hayvanlarıdır.

Medüzler, yassılaşmış ve yüzmeye uyum yapmış polipler olarak tanımlanabilirler.
Vücut şekli çoğunlukla yayvan ya da kubbeli bir şemsiye şeklindedir. Poliplerden daha karmaşık yapılı canlılardır. Yüzme organı olarak bir şemsiye gelişmiştir. Bu organ sayesinde hayvan ileriye doğru hareket eder.

Medüzlerin beyinleri yoktur. Bunun yerine sinir sistemleri ışığa ve kokuya duyarlı şekilde gelişmiştir. Küçük balıklarla ve diğer küçük deniz canlılarıyla beslenirler. Vücutları hidrodinamik olmadığı için yavaş yüzerler ve avlarını yakalamalarına yardımcı olacak şekilde bir dalgalanma yaratırlar.

Denizanasının çeşitli türleri dokungaçlarında zehir taşırlar. Başka bir canlının bunlarla teması halinde, denizanasının ölü olduğu durumlarda bile, zehirlenme söz konusu olabilir. Bu durum denizanası sokması olarak nitelendirilir.

BÜYÜK DENİZ ANASI
Deniz anası diye bir hayvanı, hepimiz duymuşuzdur veyâ da görmüş olarak biliriz. Bunlar, sekiz-on santim çaplarıyla denizlerimizde bol-bol bulunurlar. Bâzen mâvi ve kahverengi olarak ve şapka büyüklüğünde olanları da vardır. Kiminin, insanı rahatsız edecek kadar bir zehirleri de olabilir. Burada görülen ise tam anlamıyla bir dev. Yakınındaki insanla bir karşılaştırınca boyutu daha iyi anlaşılıyor.
Bu bulunmuş olan deniz anası dalgıçlar tarafından çekilip görüntülenmiştir.

DENİZ ANASI'NIN BÖLÜMLERİ
Gövde disk şeklindedir. Disk kısmı bu canlıların hareketini sağlamakla görevlidir. Bunun altındaki ‘ağız kısmı’ ise tentakül denen çok sayıdaki dokunaçları içerir. Bu dokunaçlar avlama görevini üstlenmiştir. Gövdenin dış kısmında epidermis ve iç kısımda gastrodermis bulunur. Gastrodermis deniz analarındaki sindirim boşluğunu çevreler. Epidermis ve gastrodermis arasında jelatinimsi bir görünüş hakimdir. Bu yüzden İngilizler de deniz analarını ‘JELLYFISH’ olarak adlandırırlar. Deniz analarının vücutlarının %95' ini SU, %4 'ü TUZ, %1 ' i de PROTEİN'lerden oluşur. Deniz analarının kalpleri, beyinleri, kemikleri, pulları ve gerçek gözleri yok. Sinir sistemleri sinir ağı biçiminde şekillenmiştir. Epitel oku birbirine bağlanmış ve az miktardaki hücrelerarası madeden oluşuyor. Değişik görevleri görmek için DUYU, BEZ, ÖRTÜ EPİTEL'leri özelleşmişlerdir. Denizanaları planktonların en büyüklerinden biri olarak kabul edilir. Bu arada planktonun tanımını şöyle yapabiliriz; hareket için özelleşmiş yapıları (organları) olsa bile kullanmayan, su hareketlerinin etkisiyle pasif olarak hareket eden bitkisel ya da hayvansal canlı topluluklarıdır. Denizanalarının korunma ve yiyeceklerini yakalamaya yarayan yakıcı kapsüllerin içindeki zehirli hücrelere NEMATOSİST'ler denir. Yakıcı hücreler tentakül dediğimiz dokunaçlarda değil canlının dışında yer alan üst derinin iç kısımlarında yer alır. Gerektiğinde nematosistlerin fışkırması için dış deriye doğru hareket gerçekleşir. Nematosistlerin fışkırmasıyla insanda görülen etkileri yanma ve kaşınma 'dır.

BİR DENİZ ANASI'NIN YAŞAM DÖNGÜSÜ
Larva ileri de deniz anasına (medüze) dönüşecek bu küçücük canlıların yaşamı dişinin vücudunun dışında başlar. Döllenmiş denizanası yumurtaları çatladıklarında ortaya larvalar çıkar. Bu larvalar üzerlerinde bulunan saç biçimindeki siller yardımıyla yüzmeye başlar ve sudaki mikroskobik canlılarla beslenirler. Daha sonra bu larvalar polip aşamasına geçerler. Polip aşamasındaki medüzlerin görünümleri hayvandan çok bitkiye benzer. Bazı medüzler yaşamlarını polip aşamasında geçirirler. Üremelerini ise eşeysiz olarak gerçekleştirirler. Bazıları kendi kendini kopyalayarak, bazıları tomurcuk olarak çoğalır. Tomurcuklanan bu yapılar genç denizanalarını oluştururlar.Genç denizanaları suyun hareketiyle etrafa dağılırlar. Kendi kendilerine beslenirler, düşmanlarına yem olmazlarsa büyüyerek yetişkin bir denizanası olurlar. Medüz yetişkin denizanalarına denir. Erkek denizanası spremlerini suya bırakır, bu hücreler sudan dişinin vücudundaki oyuğa girer. Dişi, burada döllenen yumurtalarını daha sonra suya bırakır.

Hayvanlar, Denizanaları, Denizanası, Deniz anaları, Deniz anası, Denizanaları hakkında bilgi, Denizanaları ile ilgili bilgi, Denizanalarıyla ilgili bilgiler, Denizanası hakkında bilgi, Denizanalarının özellikleri,
farmasi aralık kataloğu 2018
Eitim ve gretim Eitim ve gretim