Hakkında Bilgi

Deyişme ne demek

Deyişme ne demek
Halk Edebiyatında Âşıkların Karşılıklı Şiir Söylemesi. Atışma Da Denir. En Az İki Âşık Kendi Kendilerine Ya Da Bilirkişiler Ve Dinleyiciler Karşısında Belli Kurallar Çerçevesinde Şiir Yarışı Yaparlar. Birbirlerini Denerler, Ustalıklarıyla Öne Çıkmaya Çalışırlar. Deyişme Şu Sırayla Yapılır:
Merhabalaşma, Giriş Bölümüdür. Âşıklar, Birbirlerini Ve Dinleyicileri "Hoşgeldiniz", "Sefa Geldiniz", "Merhaba" Gibi Sözcüklerle Rediflerine Bağlanan Kafiyelerle Dörtlükler Kurarak Selamlar.
İkinci Bölümde Âşıklar Kendi Ustalarının Şiirlerinden Örnekler Söyler.
Tekerleme Bölümü Denilen Üçüncü Bölüm Asıl Deyişme Bölümüdür. Ev Sahibi Ya Da Yaşlı Bir Kişi Düz Ya Da Geniş Ayakla Deyişmeyi Açar. Âşıklar Konu Ve Bend Sınırlaması Olmaksızın Verilen Oyun Üzerinden Deyişmeye Başlar. Âşıklar Asıl Ustalıklarını Ve Sanatçılıklarını Burada Göstermeye Çalışır. İlk Ayak Bitince Diğer Âşık Yeni Bir Ayak Açar. Deyişme Sürdükçe Ayaklar Darayak Halini Alır. Deyişme Karşılıklı Soru-Yanıt Şekline Döner. Âşıklar Böylece Birbirlerinin Bilgi Ve Sanatlarını Ölçer. Bir Şekilde Karşısındakini Söz Söylemez Haline Getiren Âşık Deyişmeyi Kazanır.
Söz Söyleyememe Durumuna "Lebdeğmez" Denir. Deyişmenin Sonunda Da Âşıklar Birbirlerini Rahatlatmak, Gönül Almak İçin Karşılıklı Koşmalar Söyler. Birbirlerini Överek Hoşgörü Örneğiyle Deyişmeyi Bitirirler. Örneğin Âşık Şenlik İle Âşık Feryadî’nin Deyişmesi:

Şenlik:
Şöhretin Vezir Payında
Rütbesiyle Şana Layık
Oturuşun O Duruşun
Hem Sultana Hana Layık

Feryadî:
Sefa Geldin Gözüm Üzre
Olsam Mihmana Layık
Şeyhülislam, Sadrazam
Doğru Al’Osman’a Layık

Şenlik:
Seninle Oldum Taaşşuk
Gözlerime Geldi Işık
Duymadım Sen Kime Aşık
Dillerin Kur’an’a Layık

Feryadî:
Bu Düşkün Gönlüm Açarsın
Selim Sırat’ı Geçersin
Kevser Irmaktan İçersin
Olasan Cihana Layık

Şenlik:
Kul Şenliği Eder Hürmet
Rikabın Kıldım Ziyaret
Sana Nasip Olsun Cennet
Huriye Gılmana Layık

Feryadî:
Sefil Feryadî Göresen
Meram Maksûda Eresen
Sancak Altında Durusan
Habîb-İ Rahman’a Layık

Edebiyat Sözlüğü, Sözlük, deyişme, deyişme nedir, deyişme ne demek, deyişme ile ilgili bilgi, deyişme hakkında bilgi, deyişme anlamı nedir, hakkında bilgi nedir,
farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim