Hakkında Bilgi

Dicle nehri nereden doğar

Dicle nehri nereden doğar
Dicle Irmağı, Türkiye topraklarından doğduktan sonra, Irak sınırları içerisinde Fırat Irmağı ile birleşerek Şat’tul Arab‘ı oluşturduktan sonra Basra Körfezi’ne dökülür.

Dicle Irmağı, dünyada Tigris olarak bilinir. Tigris’in Yunanca bir kelime olduğu sanılmaktadır.
Dicle Irmağı, Doğu Anadolu Bölgesi‘nde Elazığ ilinin güneyindeki Maden Dağları‘ndan doğar. Buradaki adı Maden Çayı‘dır.
Önceleri Elazığ ilindeki Hazar Gölü‘nün su sızıntıları ile de beslenirken günümüzde bu sızıntı kesilmiştir.

Maden kentinden akarak önce güney doğuya, sonra güneye dönerek Diyarbakır Havzası’ndan Güneydoğu Anadolu Bölgesi‘ne girer. Daha sonra keskin bir dirsek yapan Dicle Irmağı, doğu- batı yönünde akar. Botan Çayı kavşağından sonra güneye döner. Cizre önlerinden Habur suyu ile birleştiği noktaya kadar 40 kilometre boyunca Türkiye – Irak sınırını oluştur ve Irak topraklarına girer. Irak topraklarında Musul yakınlarında Hakkari dolaylarından gelen Küçük ve Büyük Zap Çayları ile birleşir. Daha sonra Bağdat’tan geçer. Basra’nın 64 km Kuzeyinde El Kurna‘da Fırat ile birleşerek Şat’tul Arab‘ı oluşturur ve Basra Körfezi‘ne akar.

Irak’ta Basra Körfezi’nden Dicle Irmağı’na giren gemiler, Bağdat kent merkezine kadar ulaşım yapabilmektedir. Türkiye’de ise Dicle üzerinde sınırlı tekne ulaşımı yapılabilmektedir.

Dicle Irmağı’nın Türkiye topraklarındaki uzunluğu 523 kilometre; toplam uzunluğu ise, 1.900 kilometredir.
Dicle Irmağı’nın en önemli kolları, Batman, Garzan, Habur, Botan, Küçük Zap, Büyük Zap, Anbar Çayı,

Dicle Irmağı Üzerinde Tarihi Hasankeyf Köprüsü Kalıntıları Ve Arkada Yeni Köprü Pamuk Çayı, Kuruçay ve Hazro çaylarıdır.

Dicle Irmağı’nın su rejimi düzensizdir. Yazları debisi azalarak 337 m³/sn ye kadar düşerken; ilkbaharda 3.000 m³/ sn yi aşar.

Yaptığı taşkınlarla etrafına büyük zararlar veren Dicle üzerinde taşkınları önleme, sulama ve elektrik üretimi amacıyla çeşitli barajlar yapılmıştır. Yine GAP kapsamında enerji üretimi ve sulama amacıyla Dicle üzerine baraBunlardan Kralkızı (Diyarbakır), Dicle (Diyarbakır) ve Cizre (Mardin) barajları en önemlileridir. 2006 Yılında çalışmalarına başlanan Ilısu Barajı ise henüz tamamlanmamıştır.

Dicle nehri, Dicle nehri nereden doğar, Dicle ırmağı nereden doğar, Dicle nehri nereye dökülür, Dicle nehri nereden geçer, Dicle nehri nerelerden geçer,
farmasi ocak kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim