Hakkında Bilgi

Dolaylı ve doğrudan vergiler

Ziyaretçi tarafından sorulmuş soru, Cevaplandı.

Dolaylı ve doğrudan vergiler
Doğrudan vergiler (dolaysız vergiler), vergi mükellefi ile ödeyicisinin aynı olduğu, kişi ve kurumlardan elde ettikleri gelir düzeyine göre alınan vergilerdir. Bu vergilerde vergi mükellefinin, kendisine düşen vergi yükünü başkalarına yansıtma olanağı bulunmamaktadır. Gelir vergisi, kurumlar vergisi, emlak vergisi, motorlu taşıtlar vergisi doğrudan vergilere örnektir.

Dolaylı vergiler, mal ve hizmet kullanımından kaynaklanan vergilerdir. Vergiye tabi mal ya da hizmetlerden yararlanan herkes, gelir düzeyi ne olursa olsun aynı oranda vergi öder. Bu vergilerde vergi mükellefi ile ödeyicisi farklıdır. KDV ile özel tüketim vergisi, dolaylı vergiler arasında yer alır.
Roma Antlaşmasının 95-98. Maddelerinde AB üyesi ülkelerin, ithal ettikleri Topluluk mallarına kendi mallarına uyguladıklarından daha yüksek oranda iç vergi (doğrudan ve dolaylı vergi) uygulayamayacağı ilkesini belirlemiştir. Türkiye ile AB arasında Gümrük Birliğini kuran 6 Mart 1995 tarihli ve 1/95 sayılı Ortaklık Konseyi kararının 50. Maddesine göre de taraflar, diğer tarafın mallarına kendi mallarına uyguladıklarından daha yüksek oranda dolaylı ve dolaysız vergi uygulayamazlar.

Vergi, Dolaylı ve doğrudan vergi, Dolaylı ve doğrudan vergi hakkında bilgi, Dolaylı ve doğrudan vergi ile ilgili bilgi, Dolaylı ve doğrudan vergi nedir, Dolaylı ve doğrudan vergi ne demek,
Farmasi eylül kataloğu 2018 incele
Eitim ve gretim Eitim ve gretim