Hakkında Bilgi

Dolmabahçe Camii

Dolmabahçe Camii
Abdülmecid’in annesi Bezmialem Valide Sultan tarafından yapımına başlanmış, Bezmialem Valide’nin bitirmeye ömrü vefa etmeyince oğlu tarafından bitirilen Dolmabahçe Camii; Dolmabahçe Sarayı’nın güney cephesinde, sahil şeridindedir. 23 Mart 1855 tarihinde ibadete açılan caminin mimarı, ünlü mimar ailesi Balyanlardan Garabet Balyan’dır.

Dolmabahçe Camii, dönemin mimari üslubuna yansıyan barok ve ampir tarzın çeşitli öğeleri ile bezenmiştir. Camide öne çıkan mimari yenilik ise, dairesel pencere dizisidir. Bu dairesel pencere dizisi, dönemin cami ve sivil mimarisinde görülmemiş bir biçemdir. Cami; korentiyen kolon başlığı şeklinde tek şerefesi olan, yivli iki minareye sahiptir ve bu minareler hünkâr kasrının kuzey cephesinin iki ucuna yerleştirilmiştir. Ayrıca, Dolmabahçe Camisi’nin selâtin camilerinde de görülen dış avlusu; yol çalışmalarında yıkılmış ve sebil de bu yıkımdan nasibi almıştır. Muvakkithane ise denize bakan cepheye taşınmıştır.

Dolmabahçe Camii; yapıldığı dönemin mimari estetiğini yansıtmakla kalmayan, aynı zamanda cami mimarisinde o güne değin denenmemiş dairesel pencere düzeniyle, kendine has bir mimari lezzeti de yakalamıştır.

Kaynak: İBB
dolmabahçe camii, dolmabahçe camii hakkında bilgi, dolmabahçe camii ile ilgili bilgi, dolmabahçe camiinin tarihi, dolmabahçe camiinin tarihçesi, dolmabahçe camii nerde, dolmabahçe camii nerede, hakkında-bilgi-nedir,
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim