Hakkında Bilgi

Domuz Gribinde Mutasyon Aşılar Ne Olacak

Domuz Gribinde H1N1 Virüsünde Mutasyon Aşılar Ne Olacak
H1N1/A virüsünün mutasyona uğramış biçiminden iki kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.
Fransa'da 2 kişinin, domuz gribi hastalığına yol açan H1N1/A virüsünün mutasyona uğramış biçiminden yaşamını yitirdiği bildirildi.

Fransız sağlık yetkilileri, kimliği açıklanmayan 2 kişinin, farklı kentlerde tedavi altına alındıklarını, hastalarda H1N1/A'nın mutasyona uğramış durumunun teşhis edilmesinden sonra öldüklerini söylediler.

Hastalardan birindeki virüsün, domuz gribinin tedavisinde kullanılan Tamiflu ilacına direnç gösterdiği belirtildi. Virüsün sözkonusu mutasyona uğramış durumuna başka ülkelerde de rastlandığı kaydedildi.

Dünyayı kasıp kavuran ve binlerce kişinin ölümüne neden olan domuz gribi salgınına karşı uzmanlar, velilerin sadece bilim adamlarına kulak verip çocuklarını mutlaka aşılatmaları gerektiği uyarısında bulunuyor.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Merkezi Küresel Grip Programı Pandemi Hazırlık Koordinatörü Prof. Dr. Hande Harmancı, “Mutlaka aşı olun” çağrısı yaptı. Prof. Dr. Hande Harmancı, konuyla ilgili soruları cevaplandırdı.

H1N1 virüsü mutasyona uğradı mı? Bundan sonra aşılar ve ilaçlar işe yaramayacak mı?
H1N1 virüsü sürekli olarak mutasyona uğrayabilecek bir yapıda fakat her mutasyon aynı değildir. Norveç’in yaptığı açıklamadan Dünya Sağlık Örgütü’nün de (WHO) bilgisi var.

Açıklamaya göre virüsün genetik yapısının belli bir yerinde değişime uğradığı söyleniyor, fakat bunun klinik anlamının ne olduğunu henüz bilmiyoruz. Bu mutasyonun klinik seyirde ya da ilaçlar üzerinde bir etkisi olacak mı olmayacak mı henüz araştırma altında. Fakat şu andaki virüslerin her iki ilaca da (Oseltamivir ve Zanamivir) bir direnç geliştirmediği kesin olarak gösteriliyor.

Virüsün mutasyona uğradığı ne kadar sürede netleşir?
Veri toplama hızına bağlı bu. WHO laboratuarları bu virüsleri sürekli izliyorlar. Olay veriler toplandıkça netleşecek.

Mevcut aşılar ve ilaçlar geçerliliğini yitirecek mi?
Hayır. Her mutasyondan sonra var olan aşılar ve ilaçlar geçerliliğini yitirecek diye bir şart yok. Genetik yapının herhangi bir yerinde olan mutasyon aşının geçersizliği ya da ilacın direncine neden olmaz. Bu mutasyon olmaması enteresan olurdu. Bu virüs hastalığın başında beri mutasyona uğramadı, mutasyon bizim için şaşırtıcı değil, doğal bir süreç. Ama en önemlisi ilaçlara karşı bir direnç yok. Aşıların etkinliğinde de bir değişiklik yok.

WHO başından beri aşıların arkasında duruyor. İki gün önce bu aşıların güvenliğiyle ilgili yeni bilgi notu yayımladık. Dünyada bugüne kadar 65 milyon doz aşı uygulaması yapıldı. 65 milyon dozun içinde bilim adamlarını şaşırtan bir yan etkiye rastlanmadı.

Çin’de 11 milyon doz aşı yapıldı ve içlerinden olası 2 ölümün aşıdan dolayı olduğu düşünüldü, bu iki ölümün otopsi dâhil incelemeleri yapıldığında Domuz gribi aşısına bağlı olmadığı tespit edildi. Türkiye’de her gün 1000 kişi ölüyor ve bu ölümler ölmeden önce bir şeyler yapıyorlar, örneğin yemek yiyorlar. Önce yemek yedi sonra öldü demek ne kadar abes ise, önce aşı oldu sonra öldü demek de o kadar abestir.

Aileler kimi dinlesin?
Aşılar güvenli. Türkiye’nin aldığı aşılar Avrupa’nın birçok ülkesinin aldığı aşılarla aynı. Türkiye’ye gelişmiş ülkelerce en düzgün ve kabul gören aşılar alındı. Güvenlik profilleri son derece yüksek, hem güvenli hem de etkili. İnsanların güvenilir yerlerden bilgi edinmelerini öneriyoruz.
Domuz Gribinde Mutasyon, H1N1 Virüsünde Mutasyon, Aşılar Mutasyona Uğrayan virüste işe yarayacakmı, Eski Aşılar Ne Olacak, Aşı Yapılmalımı, Yapılan Aşılar Mutasyona Uğramış virüste işe yararmı, Yapılan Aşılar Ne Olacak,
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim