Hakkında Bilgi

Dünya üzerinde yapılan ilk cami hangisidir

Ziyaretçi tarafından sorulmuş soru, Cevaplandı.

Dünya üzerinde yapılan ilk cami hangisidir
Mescid-i Haram: Ayet ve hadislerde belirtildiğine göre yeryüzünde insanlara mabed olarak kurulan ilk evdir. Âlemlere uğur, bereket ve hidâyet kaynağı olarak kurulmuştur. Onda açık açık deliller, İbrahim (a.s)'in makamı vardır. Ona giren güvene erer. Yine o, bütün müslümanların kıblesi, Hanîf Dîni'nin sembolüdür. Hac ve Umre sebebiyle tüm dünya müslümanlarının buluşma ve kaynaşma yeri olup ibâdet ve dinin merkezi, duâ ve niyazın kabul edildiği, günahların bağışlandığı yerdir. Yeryüzünde Peygamber eliyle yapılan ilk mabed olma özelliğine de sahiptir (bk. Âlû İmrân, 3/96-97; Buhârî, Enbiyâ, 10, 40; Müslim, Mesâcid, 1, 2; Ahmed b. Hanbel, V, 150, 156, 157, 160, 166).

İlk cami (mescit de diyebiliriz) Kuba Mescidi. Peygamber efendimiz Mekke'den Medine'ye hicret ederken Kuba daki müslümanlarla birlikte inşa edilmiştir. Bugün hala daha mevcuttur. Hac ifa edilirken ziyaret edilebilir. Bizim bildiğimiz tarzdaki ilk camiler emeviler zamanında yapılmıştır. İlk minare de Muaviye zamanında Mısır valisi olan Müslime tarafından Amr Camii’ne yapılmıştır.

Dünyada İlk Cami, Dünya üzerinde yapılan ilk cami, Dünya üzerinde yapılan ilk cami hakkında bilgi, Dünya üzerinde yapılan ilk cami ile ilgili bilgi,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim