Hakkında Bilgi

Dünyanın Yıllık Hareketi Nedir

Dünyanın Yıllık Hareketi Ne Demek - Dünyanın Yıllık Hareketi Nedir
Dünya ekseni çevresinde hareket ederken aynı zamanda saat ibresinin tersi yönde, Güneş'in çevresinde de döner. Bu hareketini elips bir yörüngede 365 gün 6 saatte tamamlar. Buna 1 Güneş yılı denir. Dünya'nın yıllık hareketi sırasında, Güneş'in çevresinde çizdiği yörünge düzlemine ekliptik denir. Yörünge şeklinin elips olması nedeniyle Dünya yıllık hareket sırasında Günöte - Günberi konumuna gelir.

DÜNYANIN YILLIK HAREKETİ ve SONUÇLARI
Yörünge Hareketi ünyanın güneş çevresinde dönerken izlemiş olduğu yola yörünge, meydana getirdiği düzleme de yörünge düzlemi (ekliptik düzlem) denir. Dünyamızın yörüngesi yandaki şekilde de görüldüğü gibi elips şeklindedir. Dünyanın bu yörünge hareketine yörünge hareketi veya yıllık hareket adı verilmektedir.

Dünyamız güneş etrafında dönerken şekildeki gibi hareket etmektedir.

Dünyanın yörünge hareketi 365 gün 6 saatte gerçekleşme ve buna bir yıl denilmektedir. Dünyanın yapmış olduğu elips yörüngenin bir sonucu olarak ortaya çıkan özellikler şunlardır ;

1. Dünyanın Güneşe olan uzaklığı sürekli değişir. Yıl içinde Dünyanın Güneşe en yakın olduğu ana günberi ( perihel ) , en uzak olduğu konuma ise gün öte ( aphel ) adı verilir. Güneşe en yakın tarih 3 Ocak , en uzak olduğunda ise tarih 4 Temmuzdur. Dikkat edilirse Dünyanın güneşe yakın olduğu tarihe bakılırsa Dünya Güneşe yaklaştığında Kuzey yarımkürede en soğuk zaman yaşanıyor. NOT: Dünyamızın ısınmasında etkili olan en önemli etken Güneş ışınlarının geliş açısıdır.
2. Dünyanın yörüngedeki hızı yıl içinde değişir. Dünya Güneşe yaklaştığında hızı artar , uzaklaştığında ise hızı yavaşlar .
3. Sonbahar Ekinoksuna ( 23 Eylül ) iki günlük gecikmeyle girilir.
4. Kuzey yarımkürede yaz mevsimi Güney yarımküreden daha uzundur.
5. Kuzey ve güney yarımkürelerde mevsim süreleri birbirlerinden farklıdır.

EKSEN EĞİKLİĞİ VE SONUÇLARI
Ekvator ile Yörünge düzlemi arasında 230 27ı 'lık bir açı bulunmaktadır. Bir bakıma Dünya Güneş etrafında yörünge hareketini yaparken bu açı ile dönmektedir. Eksen eğikliğinin bir sonucu ortaya çıkan özellikler şunlardır ;

Dönenceler meydana gelir. Dönence: kuzey ve güney yarım kürelerde güneş ışınlarının en son dik geldiği noktalara denir. Kuzey yarımküre de Yengeç Dönencesi (230 27ı Kuzey) Güney yarımkürede ise oğlak dönencesi (230 27ı Güney) bulunmaktadır.

Matematik iklim kuşakları oluşur.

Güneş ışınlarının düşme açısı yıl boyunca değişir. Güneş ışınları yıl içinde dönencelere birer kez, dönenceler arasına da ikişer kez dik açıyla düşerler. Dönenceler dışında hiçbir yere güneş ışınları dik olarak düşmez. Ülkemiz matematik konumu itibarıyla dönenceler dışında yer almaktadır bu nedenle Güneş ışınları dik açıyla düşmez. Yıl içinde 21 Haziran'da en büyük açıyla , 21 Aralık'ta ise en küçük açıyla düşmektedir.

Mevsimler oluşur. Dört mevsimin tek yaşandığı kuşak ılıman kuşaktır. Sebebi : güneş ışınlarının düşme açısında yıl boyunca değişikliğin fazla olmasıdır. Tropikal kuşakta yıl boyunca yaz , Kutup kuşağında ise yıl boyunca kış mevsimi yaşanmaktadır.

Aynı tarihlerde kuzey ve güney yarımkürelerde farklı mevsim yaşanması.

Gece gündüz uzunluğunun sürekli değişir.Bu değişim en az Ekvator'dadır. Kutuplara doğru gidildikçe gece gündüz değişimi artar.

Güneşin doğuş ve batış konumu ile saatinin değişmesi.

Muson rüzgarlarının oluşması.

Aydınlanma dairesinin sürekli değişmesi.

Kutup bölgelerinde 24 saatten uzun gece ve gündüzlerin oluşması. Örnek: Kutup noktalarında 6 ay gündüz, 6 ay gece yaşanması.

***Dönence ve matematik iklim kuşaklarının oluşmasında sadece eksen eğikliği etkilidir. Diğerlerinin oluşmasında eksen eğikliği ile birlikte yıllık hareketin de etkisi vardır.

EKSEN EĞİKLİĞİ OLMASAYDI;
(Ekvator düzlemi ile ekliptik (yörünge düzlemi ) üst üste çakışsaydı veya yer ekseni ekliptiği dik olarak kesseydi)

Dönenceler oluşmazdı. ( dönencelerin yerini eksen eğikliği belirler )

Mevsim değişmesi olmazdı. ( Güneş ışınlarının geliş açısı değişmediği için )

Güneş ışınları sadece Ekvatora dik gelirdi.

Aydınlanma dairesi sürekli kutup noktalarına teğet geçerdi.

Gece gündüz süreleri birbirine eşit olurdu.

Güneşin doğuş-batış konumu ve saati değişmezdi.

EKSEN EĞİKLİĞİ 30°OLMASI DURUMUNDA MEYDANA GELEBİLECEK OLAYLAR :

Eksen eğikliği 300 olması durumunda matematik iklim kuşakları şekildeki gibi olurdu.

Güneş ışınlarının dik geldiği alan genişlerdi. Dönenceler 300 Kuzey ve güney enlemlerinden geçerdi.

Kutup kuşağı ve tropikal kuşağın alanları genişlerken , ılıman kuşak daralırdı. Kutup daireleri 600 enleminden geçerdi.

Yurdumuzda yazlar daha sıcak, kışlar daha soğuk geçerdi.

Kutup ve ılıman kuşakta sıcaklık ortalaması artarken tropikal kuşakta sıcaklık ortalaması azalırdı.

Gece-gündüz arasındaki zaman farkı artardı.

Eksen eğikliğinin 23°27' dan daha küçük olması durumunda ise yukarıda anlatılan olayların tam tersi bir durum yaşanırdı. Eksen eğikliği değişmez .

Dünyanın Yıllık Hareketi Nedir, Dünyanın Yıllık Hareketi Hakkında Bilgi, Dünyanın Yıllık Hareketinin Sonuçları, Eksen Eksikliği Nedir, Eksen Eksikliği Ne Demek, Eksen Eksikliğinin Sonuçları, Dönenceler Nasıl Meydana Gelir, İklim Kuşakları Nasıl Oluşur, Mevsimler Nasıl Oluşur, Eksen Eksikliği Hakkında Bilgiler, Eksen Eksiklğinin Önemi Nedir,
Farmasi Katalog
Eitim ve gretim Eitim ve gretim