Hakkında Bilgi

Edirnekapı Mihrimah Sultan Külliyesi

Edirnekapı Mihrimah Sultan Külliyesi
Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan külliye, Fatih Edirnekapı’da Fevzi Paşa Caddesi üzerinde yer alır. Yapımı 1562 yılından 1565 yılına kadar sürmüş ve 1719 depreminde büyük hasar görmüş olan külliye içinde; cami, medrese, sıbyan mektebi, türbe, hamam ve çarşı bulunur.

Cami
Yaklaşık bin yüz metrekare alana bina edilmiş caminin ortasında yirmi metre çapında ve otuz beş metre yüksekliğinde bir kubbe bulunur. Dikdörtgensel bir planda olan yapının mermer minberi ve vitraylı pencereleri estetik görünümü güçlendirmiştir. Tek şerefeli tek minareyse, Mimar Sinan’ın inşa ettiği sultan camilerindeki minare profilinin dışında kalır. Bu minarenin üst kısmı 1719 depreminde yıkılmış, sonrasında tekrardan elden geçirilmiştir. Aynı depremde cami kubbelerinin çökmüş olduğunu da öğrendikten sonra, bugünkü bol pencereli orta kubbenin özgün biçimiyle mütenasip bir biçimde inşa edildiği konusunda tereddüde düşüyoruz.

Diğer Yapılar
Külliye içinde yer alan üç kubbeli dam örtüsüne sahip yapı, Sıbyan mektebidir ve hemen bitişiğindeki yapıysa, Güzel Ahmet Paşa Türbesi. 1900’lü yılların ilk çeyreğine kadar faaliyette olan bir çifte hamamı da içinde barındıran Külliye’nin cami avlusunda; mermer bir şadırvan, on dokuz bölmeden ve iki eyvandan oluşan bir iç mekân mevcuttur.

Külliye’nin günümüze ulaşamayan bir medresesi ve bir de çarşısı bulunur. Bu çarşının içindeki altmış üç dükkânın bir bölümü avlunun kuzey duvarının bitişiğinde bulunur.

Kaynak: İBB
Mihrimah Sultan Külliyesi, külliye, edirnekapı mihrimah sultan külliyesi, edirnekapı mihrimah sultan külliyesi hakkında bilgi, edirnekapı mihrimah sultan külliyesi ile ilgili bilgi, edirnekapı mihrimah sultan külliyesinin tarihi, edirnekapı mihrimah sultan külliyesinin tarihçesi, edirnekapı mihrimah sultan külliyesi nerde, edirnekapı mihrimah sultan külliyesi nerede, hakkında-bilgi-nedir, Mimar Sinan, Mimar Sinanın Eserleri, Mimar Sinanın Yaptığı Eserler
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim