Hakkında Bilgi

Egemenlik nedir

Egemenlik nedir
Egemenlik ya da hâkimiyet, bir devletin ülkesi ve uyrukları üzerindeki yetkilerinin tümünü ifade eder. Bir başka deyimle egemenlik, devleti başka tüzel kişiliklerden ve örgütlenme biçimlerinden örneğin şirketlerden, derneklerden, kulüplerden, çetelerden, din ve mezhep birliklerinden, feodal bağlılık ve yönetim birimlerinden ayıran özelliktir. Egemen olmayan devlet olmaz; kaynağını Devlet'ten almayan egemenlik de olmaz.

1935 yılı dolayında Türkçe karşılığı olarak egemenlik kabul edilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'na göre: "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir." (Eski dilde: "Hakimiyet bila kayd ü şart milletindir.")

Günümüz Türkçesinde egemenlik, anlam genişlemesiyle, her türlü iktidar ve güç anlamında kullanılmaktadır. (Örnek: X ilinde falan partisi egemendir; Ali Ayşe üzerinde egemenlik kurdu.) Bu maddede, egemenliğin, sadece siyasi teori ve devletler hukukundaki özgün anlamı ele alınacaktır.

egemenlik, egemenlik nedir, egemenlik ne demek, egemenlik neye denir, egemenlik hakkında, egemenlik ile ilgili bilgiler, egemenlik hakkında bilgi, egemenlik ne demektir, egemenlik anlamı, egemenlik özellikleri, egemenlik nedir, egemenlik hakkında kısa bilgi

farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim