Hakkında Bilgi

Egzistansiyalizm ile ilgili bilgi

EGZİSTANSİYALİZM NEDİR
Aslında bir felsefe akımıdır. Sartre’ın onu edebiyata uygulamasıyla edebiyat akımı haline gelmiştir.
Bu akıma göre insan var olmadan önce hiçbir özelliği olmaz. Yani bir bebek, beyaz bir kağıt gibi doğar. Olaylar karşısında gösterdiği tepkiler onun kişiliğini oluşturur. Bu nedenle Egzistansiyalist eserlerde karakter yok, durumlarla karşı karşıya kalmış insanlar vardır. Bu insanlar karşılaştıkları durumlarda yaptıkları davranışlarla karakterini oluşturur.

Bu akımın çıkış yeri Descartes’in “Düşünüyorum öyleyse varım.” düşüncesidir. Davranışlarını kendisi seçmek zorunda olan insan en doğruyu, en iyiyi seçmek zorunda olduğunun bilinciyle büyük bir bunaltı, iç sıkıntısı çeker. Ancak bu bunalma onun hareketlerine engel olmaz, tersine onların sorumluluk bilincini geliştirir.
Bu özellikleri taşıyan kahramanların bulunduğu Egzistansiyalist romanda, kahramanların ne zaman ne yapacağı belli olmaz. Biz onu ancak eser sonunda tam olarak kavrayabiliriz. Böylece eser sürükleyiciliğini hiç kaybetmez ve okurun ilgisini canlı tutar.
Akımın kurucusu Jean Paul Sartre’dır. Diğer ünlü yazarı ise Albert Camus sayılır...

Edebiyat Akımları, Batı Edebiyatı, egzistansiyalizm, egzistansiyalizm nedir, egzistansiyalizm ne demek, egzistansiyalizm neye denir, egzistansiyalizm ile ilgili bilgiler, egzistansiyalizm hakkında bilgi, egzistansiyalizm ne demektir, egzistansiyalizm anlamı, egzistansiyalizm özellikleri, egzistansiyalizm hakkında kısa bilgi, egzistansiyalizm kısa özeti
farmasi ocak kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim